The significance and the contribution of 6+1 traits of writing to the success of the students in writing courses in English language teaching
Yazmanın 6+1 özelliğinin İngilizce öğretiminde yazılı anlatım derslerindeki öğrenci başarısına katkısı ve önemi
- Tez No: 145026
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PAŞA TEVFİK CEPHE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
İngilizce öğretiminde, yazma becerisinin kazandırılması her zaman zorluklarla karşılaşılan bir alan olmuştur. Bu zorluğun üstesinden gelebilmek için değişik yaklaşım ve tekniklerin de yardımıyla bu alanda önemli oranda çaba harcanmıştır. Tüm bu yaklaşımların ve tekniklerin yazma becerisinin kazandırılması alanında bir çok gelişime neden olduğu bir gerçektir. Ancak, ortak terminoloji eksikliği ve bu terminolojiyi öğretmeye yönelik tekniklerin yokluğu bu alanda hala problemlerle karşılaşılmasma neden olmaktadır. Özellikle yetişkin öğrencilerin, yapmaları gerekenlerle ilgili açık ve net bir şekilde bilgilendirildiklerinde kendilerini daha güvende hissettikleri bir gerçektir. Ayrıca bu tür açıklamalar sadece öğrencilerin yazma becerisini anlamalarını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda öğrencilerin yazdığı metinlerdeki problemli alanları açıklarken de öğretmenin işini kolaylaştırır. 1980'de, bu tür açıklayıcı bir yazma öğretimi modeline duyulan ihtiyaç Amerika'da Yazmanın 6+1 Özelliği adlı modelin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Yazmanın 6+1 Özelliği doğrudan bir yazma becerisi eğitimi modeli olarak bir yazılı metinde bulunması gereken temel özellikleri belirler ve öğretim modelinin bu yedi temel noktaya dayandırılmasını öngörür. Bu özellikler: fıkir(içerik), organizasyon, tarz, kelime seçimi, cümle akıcılığı, gramer ve sunum dur. Bu özelliklerin yazılı bir metnin iyi olabilmesi için gerekli olan evrensel özellikler olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı, öğrenci başarısı ile yazmanın 6+1 Özelliğinin öğretimi arasında bir ilişki olup olmadığını ortaya çıkarmaktır. Bu amaca ulaşmak için Başkent Üniversitesi Hazırlık Okulunda öğrenim görmekte olan 3 1 öğrenci üzerinde küçük ölçekli bir araştırma yapılmıştır. Bu öğrenciler Deney Grubu ve Kontrol Grubu olmak üzere ikiye ayrılmış ve Deney Grubundakilerin yazma öğretimi dersleri Yazmanın 6+1 Özelliği Modeline uygun olarak işlenmiştir. Her iki gruptan alınan veriler istatistiki yöntemlerle analiz edilmiştir. Bu sürecin sonunda, analiz edilen verilere dayanılarak yorumlar yapılmıştır. Bu sonuçlar Deney Grubundaki öğrencilerin 10 testin 5 tanesinde anlamlı olarak daha yüksek sonuçlar aldığını göstermektedir. Geri kalan 5 testte de Deney grubu öğrencilerinin Kontrol Grubuna yakın yada az bir farkla daha yüksek sonuçlar elde ettiği gözlenmiştir. Bunların yanısıra, Deney Grubundan elde edilen veriler kendi içinde analiz edilmiş ve öğrencilerin her özellikle ilgili başarı oranları belirlenmiş ve grafiklerle gösterilmiştir. Sonraki bölümlerde bu özelliklerin öğretimine yönelik aktiviteler ve önerilerle birlikte sonuçlar açıklanmıştır. Özet olarak, Yazmanın 6+1 Özelliği Modelinin yazma derslerindeki öğrenci başarısına büyük ölçüde katkı sağladığı düşünülmektedir. Bu model, öğrencilere ve öğretmenlere yazma becerisinin temel noktalarını belirten ortak bir terminoloji sağlamakla kalmaz aynı zamanda yazılı bir metinde bulunması gereken temel özellikleri de hedefe yönelik aktivitelerle öğretmeyi mümkün kılar. Bu nedenle bu özellikleri yazma dersi müfredatlarına entegre etmenin öğrenci başarısına katkıda bulunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Teaching writing skill has always been a matter of difficulty in English teaching environments. In order to come over this difficulty considerable effort has been devoted to the field by the help of different approaches and techniques. It is a fact that all the approaches and techniques have led to considerable improvements in the teaching of writing skill; however, there still occur problems stemming from lack of common terminology between the teachers and the students about the requirements of academic writing and to the point techniques to teach these. It is a fact that especially adult learners feel more secure when they are presented with clear-cut explanations about what they are required to do. Furthermore, these clear-cut explanations not only help the learners grasp the core of the writing skill but they also ease the teacher's job while explaining the problematic areas of a student's written product. In 1980, the need for such an explanatory writing model gave way to the development of 6+1 Traits of Writing Model in the USA. Referring directly to the teaching of writing skill, 6+1 Traits of Writing Model signifies the essentials of a written product and bases the teaching model on the teaching of these seven essential points, namely, ideas, organization, voice, word choice, sentence fluency, mechanics, and presentation. It is assumed that these are the universal qualities that make a piece of writing good. This study aims at finding out whether there is a relationship between the success of the learners and the teaching of the 6+1 Traits of Writing in writing courses. In order to achieve this aim, a small-scale research has been conducted on 31 students studying at Başkent University, Preparatory Program. These students have been assigned into two different groups, as the Experiment and the Control Group, randomly and the ones in the Experiment Group have been instructed according to the 6+1 Traits of Writing Model. The results from both the groups have been gathered and analyzed by the use of some statistical measures. At the end of this process, the statistical results have been commented on. These results show that the students in the Experiment Group scored higher grades in 5 writing tasks out of 10. It has also been observed that in the remaining 5 tasks, the grades of the learners in the Experiment Group were equal to or slightly higher than those in the Control Group. Besides, the results gathered from the Experiment Group have been analyzed within themselves and the success rate of the learners in each trait have been found out and shown in graphs. In the following chapters of the study, the activities that can be used in the teaching of the traits and suggestions together with conclusion have been included. To sum up, it is thought that 6+1 Traits of Writing Model can contribute to the success of the learners in writing courses to a great extent by providing the learners and the teachers with a common terminology to refer to the basics of the writing skill and some to the point techniques to teach the essential qualities of a piece of writing. Therefore, it may be a good idea to integrate these traits into the curriculum of writing courses in order to increase the success of the learners.11 ÖZET İngilizce öğretiminde, yazma becerisinin kazandırılması her zaman zorluklarla karşılaşılan bir alan olmuştur. Bu zorluğun üstesinden gelebilmek için değişik yaklaşım ve tekniklerin de yardımıyla bu alanda önemli oranda çaba harcanmıştır. Tüm bu yaklaşımların ve tekniklerin yazma becerisinin kazandırılması alanında bir çok gelişime neden olduğu bir gerçektir. Ancak, ortak terminoloji eksikliği ve bu terminolojiyi öğretmeye yönelik tekniklerin yokluğu bu alanda hala problemlerle karşılaşılmasma neden olmaktadır. Özellikle yetişkin öğrencilerin, yapmaları gerekenlerle ilgili açık ve net bir şekilde bilgilendirildiklerinde kendilerini daha güvende hissettikleri bir gerçektir. Ayrıca bu tür açıklamalar sadece öğrencilerin yazma becerisini anlamalarını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda öğrencilerin yazdığı metinlerdeki problemli alanları açıklarken de öğretmenin işini kolaylaştırır. 1980'de, bu tür açıklayıcı bir yazma öğretimi modeline duyulan ihtiyaç Amerika'da Yazmanın 6+1 Özelliği adlı modelin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Yazmanın 6+1 Özelliği doğrudan bir yazma becerisi eğitimi modeli olarak bir yazılı metinde bulunması gereken temel özellikleri belirler ve öğretim modelinin bu yedi temel noktaya dayandırılmasını öngörür. Bu özellikler: fıkir(içerik), organizasyon, tarz, kelime seçimi, cümle akıcılığı, gramer ve sunum dur. Bu özelliklerin yazılı bir metnin iyi olabilmesi için gerekli olan evrensel özellikler olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı, öğrenci başarısı ile yazmanın 6+1 Özelliğinin öğretimi arasında bir ilişki olup olmadığını ortaya çıkarmaktır. Bu amaca ulaşmak için Başkent Üniversitesi Hazırlık Okulunda öğrenim görmekte olan 3 1 öğrenci üzerinde küçük ölçekli bir araştırma yapılmıştır. Bu öğrenciler Deney Grubu ve Kontrol Grubu olmak üzere ikiye ayrılmış ve Deney Grubundakilerin yazma öğretimi dersleri Yazmanın 6+1 Özelliği Modeline uygun olarak işlenmiştir. Her iki gruptan alınan veriler istatistiki yöntemlerle analiz edilmiştir. Bu sürecin sonunda, analiz edilen verilere dayanılarak yorumlar yapılmıştır. Bu sonuçlar Deney Grubundaki öğrencilerin 10 testin 5 tanesinde anlamlı olarak daha yüksek sonuçlar aldığını göstermektedir. Geri kalan 5 testte de Deney grubu öğrencilerinin Kontrol Grubuna yakın yada az bir farkla daha yüksek sonuçlar elde ettiği gözlenmiştir. Bunların yanısıra, Deney Grubundan elde edilen veriler kendi içinde analiz edilmiş ve öğrencilerin her özellikle ilgili başarı oranları belirlenmiş ve grafiklerle gösterilmiştir. Sonraki bölümlerde bu özelliklerin öğretimine yönelik aktiviteler ve önerilerle birlikte sonuçlar açıklanmıştır. Özet olarak, Yazmanın 6+1 Özelliği Modelinin yazma derslerindeki öğrenci başarısına büyük ölçüde katkı sağladığı düşünülmektedir. Bu model, öğrencilere ve öğretmenlere yazma becerisinin temel noktalarını belirten ortak bir terminoloji sağlamakla kalmaz aynı zamanda yazılı bir metinde bulunması gereken temel özellikleri de hedefe yönelik aktivitelerle öğretmeyi mümkün kılar. Bu nedenle bu özellikleri yazma dersi müfredatlarına entegre etmenin öğrenci başarısına katkıda bulunacağı düşünülmektedir.Ill ACKNOWLEDGEMENTS Firstly, I would like to thank my beloved family for their invaluable support during the hard times I had while working on this study. I would like to express my deepest gratitude to my supervisor Asst. Prof. Dr. Paşa Tevfik CEPHE without whose patience, helpfulness and support this study could have never been the way it is now. Also, I am grateful to Dr. Bülent AKSOY for his invaluable contribution to this study. Lastly, my sincere thanks go to the teaching and management staff of Gazi University, Hacettepe University, Başkent University and Middle East Technical University for their help and contribution.IV TABLE OF CONTENTS ABSTRACTi ÖZETii ACKNOWLEDGEMENTSiii TABLE OF CONTENTSiv LIST OF TABLESvi LIST OF GRAPHSvii CHAPTER 1 INTRODUCTION1 1.1. Problem1 1.2. Aim and Scope of the study2 1.3. Method2 1.4. Assumptions3 CHAPTER 2 REVIEW OF LITERATURE4 2.0. Introduction4 2.1. The importance of writing4 2.2. Approaches to Teaching Writing10 2.2.1 The Controlled -to-Free Approach10 2.2.2. Free Writing Approach1 1 2.2.3. The Paragraph-Pattern Approach12 2.2.4. The Grammar-Syntax-Organization Approach13 2.2.5. The Communicative Approach14 2.2.6. The Process Approach14 2.2.7. The MI Theory17 2.3. 6+1 Traits of Writing18 2.3.1. Ideas19 2.3.2. Organization20 2.3.3. Voice20 2.3.4. Word Choice21 2.3.5. Sentence Fluency21 2.3.6. Mechanics22 2.3.7. Presentation22CHAPTER 3 DATA COLLECTION AND THE ANALYSIS OF THE DATA GATHERED23 3.0. Introduction23 3.1. Data Collection23 3.2. Data analysis24 3.3. The interpretation of the Data Gathered from the Experiment and the Control Group25 CHAPTER 4 SUGGESTED ACTIVITIES FOR THE TEACHING OF THE 6+1 TRAITS OF WRITING40 4.0. Introduction40 4.1. The Role of the Teacher40 4.2. The Needs of the Students42 4.3. Ideas43 4.4. Organization....52 4.5. Voice57 4.6. Word Choice63 4.7. Sentence Fluency66 4.8. Conventions67 CHAPTER 5 CONCLUSION71 BIBLIOGRAPHY75 APPENDICES79VI LIST OF TABLES Table 1 : The contrastive analysis of the results gathered from the writing task“The Worst Holiday”25 Table 2: The contrastive analysis of the results gathered from the writing task“Film Book Review”26 Table 3 : The contrastive analysis of the results gathered from the writing task“Informal Letter 1”26 Table 4: The contrastive analysis of the results gathered from the writing task“Ideal Family”26 Table 5: The contrastive analysis of the results gathered from the writing task“Favorite Place”27 Table 6: The contrastive analysis of the results gathered from the writing task“Obtrusive Building”27 Table 7: The contrastive analysis of the results gathered from the writing task“Informal Letter 2”27 Table 8: The contrastive analysis of the results gathered from the writing task“Friendship”28 Table 9: The contrastive analysis of the results gathered from the writing task“Living in the Country”28 Table 10: The contrastive analysis of the results gathered from the writing task“Letter of Complaint”29 Table 1 1 : The contrastive analysis of the results gathered from the Control and the Experiment Group showing the general situation30vıı LIST OF GRAPHS Graph 1 : The success rate of the experiment group students in the“Ideas”trait32 Graph 2: The success rate of the experiment group students in the“Organization”trait33 Graph 3 : The success rate of the experiment group students in the“Word Choice”trait34 Graph 4: The success rate of the experiment group students in the“Conventions”trait35 Graph 5: The success rate of the experiment group students in the“Voice”trait36 Graph 6: The success rate of the experiment group students in the“Sentence Fluency”trait37 Graph 7: The success rate of the experiment group students in the“Presentation”trait38 Graph 8: The distribution of the success rate of the experiment group students among the seven traits39CHAPTER 1 1.0. Introduction This section deals with the problem, aim and scope of the study, and the method. In the last part, some assumptions are presented. 1.1 Problem Writing in a foreign language has always been a matter of difficulty for students. Although the current models that have been used so far have resulted in significant improvements, it is a fact that students still have problems on specific points, such as, organization, sentence fluency and voice. In the writing sessions, it has been observed that students feel inadequate about the required conventions of writing and; therefore, produce inappropriate writings. That is why it is thought that a new perspective and to the point techniques are needed. In the early 1980s Northwest Regional Educational Laboratory (NWREL) put forward the 6+1 Trait Writing Model as a combination of all the required qualities in a well-prepared piece of writing. As a matter of fact, none of these traits was completely new or revolutionary in the area of writing yet this was the first time that these to the point traits were uttered as a part of the teaching and the assessment of writing skill. Being applied in several countries to students from different levels, 6+1 Traits of Writing Model proved to be helpful in overcoming the conceptual problems of the learners about writing lessons. Not only the students but also the teachers feel the need to have clear-cut explanations through which they can present the writing lessons. During the regular peer-observations that take place four times in a year, it has been observed that a kind of common language is needed among the teachers and learners to refer to the basics of academic writing. Therefore, it is highly probable that lack of common terms and vague explanations could be the reason behind failure in writing lessons.1.2. Aim and Scope The aim of this study is to determine the effects of 6+1 Traits of Writing Model in writing lessons by conducting a small-scale research. By the help of this research, the impacts of the writing model will be presented and analyzed in detail. This study also aims at revealing the relation between the success rate of the students who are instructed according to the Trait Writing model and the students who are instructed in the traditional way. To manifest this relation, the results gathered from the two different groups of students (experiment group and control group) will be analyzed by the use of statistical measures. This study has been conducted at Başkent University and focused on 31 students who study English at the Preparatory School of Başkent University. The subjects have been selected randomly. 1.3. Method To begin with, library and Internet research has been conducted to analyze the 6+1 Traits of Writing model and its role in language education. The fundamental reason of the study has been stated in the first chapter. The second chapter has been devoted to review of literature to provide background information about current writing approaches and techniques. The role of Trait- Writing model in writing lessons has been introduced in the third chapter. Also, the role of the teacher and the rationale for Trait- Writing have been presented in this chapter. As the next step, the writing lessons of the experiment group have been conducted according to the Trait Writing model whereas the same lessons of the control group have been conducted in the traditional way. The results gathered from the evaluation of the written products of both the groups have been shown in charts and graphs. Lastly, suggested activities for the teaching of Trait -Writing and suggestions together with conclusion have been included in Chapter 5 and 6.1.4. Assumptions In this study, it is assumed that 1. the students at Başkent University Preparatory School represent students in terms of English Proficiency level. 2. the class size, the equipment used and the level of the students in experiment and control groups are equal. 3. lack of common terms and vague explanations about the conventions of academic writing are the reasons causing failure in writing lessons. 4. by the help of the research, the students in the experiment group will achieve a higher rate of success in writing lessons due to being taught the Trait- Writing model. 5. providing common terms and applying to the point activities related to Trait- Writing model will contribute to the success rate of the students in writing lessons.CHAPTER 2 REVIEW OF LITERATURE 2.0 Introduction This chapter deals with the theoretical framework of the study and the different approaches to teaching writing. The importance of writing is dealt with in section 2.1. The following section, 2.2, is devoted to popular approaches of teaching writing and lastly the 6+1 Traits of Writing model is explained in detail in section 2.3. 2.1 The Importance of Writing Being an essential element of discourse, writing is an inseparable part of academic life. Putting the daily necessities, which can be accomplished in the native tongue, aside, the requirements of academic life force learners to achieve at least an acceptable level of writing proficiency in the target language through which they can communicate their ideas by means of written products. At this very point, the teaching of writing in an English classroom gains utmost importance. Being a foreign language for the learners, English language is equal to feeling uneasy in most classroom settings. It is a fact that almost all learners tend to find the most concrete areas of a foreign language easy to learn. For example, grammar, which can be formulated and“seen”, seems to be easier than learning to write. The mood of a student writer is best illustrated by Rosen (1981 : 5) who states“The writer is a lonely figure cut off from the stimulus and corrective of listeners. He must be a predictor of reactions and act on his predictions. He writes with one hand tied behind his back, being robbed of gesture. He is robbed too of the tone of his voic