Ahlat Meydan Mezarlığındaki Asil bin Üveys imzalı mezar taşları
Son master Üveys signed Ahlat Meydan Graveyard Tombstones
- Tez No: 381314
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLHAMİT TÜFEKÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 531
Özet
Türk sanat tarihinin yanı sıra kültür tarihimiz açısından da büyük önem taşıyan kabir taşları, ait oldukları toplumun inanç sistemi başta olmak üzere o dönemin; sosyal, kültürel ve ekonomik özellikleri hakkında da önemli ipuçları sağlayan birer tarihi belge niteliğindedir. Bu tarihi belgelerin Anadolu'daki en eski örneklerini üzerinde taşıyan Ahlat Meydan Mezarlığı'ndaki Asil bin Üveys İmzalı Mezar Taşları'nda gerçekleştirdiğimiz çalışmamız bölgenin kültür tarihi hakkında önemli veriler elde etmemizi sağlamıştır.“Ahlat Meydan Mezarlığı Asil bin Üveys İmzalı Mezar Taşları”başlığı altında elde edilen bu veriler yüksek lisans tez kurallarına göre bilimsel anlamda bir değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Öncelikle ilçenin coğrafi konumu ve tarihçesiyle çalışma alanın tanıtımı sağlanmış ardından ilçedeki kabirlikler hakkında detaylı bilgiler sunulmaya çalışılmıştır. Katalog bölümünde Ahlat Meydan Mezarlığı Asil bin Üveys İmzalı Mezar Taşları bölümünde yer alan 62 adet kabir ve kabir taşının gözlem fişlerine göre tanıtımları verilmeye çalışılmıştır. Değerlendirme ve sonuç bölümünde ise sandukalı, şahideli sandukalı olmak üzere iki farklı tipolojiye ayırdığımız kabirlerin, tipolojileri, yapım teknikleri, kitabeleri, süslemeleri, usta ve Sanatkârların Üslüpsal değerlendirmesi ile diğer tüm özellikleri göz önünde tutularak kendi aralarında ve benzer örnekleriyle karşılaştırmaları yapılmıştır. Bu bölümün ardından yararlandığımız kaynakların alfabetik listesi verildikten sonra, bu kabir taşlarının çizimleri ile fotoğrafları katalog düzenine göre sıralanmıştır. Ayrıca bu alanla ilgili ciddi anlamda bir araştırma yapılmış olup diğer çalışmalara bir fikir kaynağı olacaktır. Böylece tezin amacına uygun olarak kabir taşlarının tipoloji, süsleme ve kitabe bilgileri ile tanıtılmaya çalışılıp, yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olan bu milli değerlerimizin sanat tarihi içerisindeki önemi saptanarak, Türk Sanatındaki yerleri bir nebzede olsa vurgulanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Also of great importance for our tombstones of Turkish art history as well as the cultural history of that period, especially the belief system of the society to which they belong; social, cultural and historical document is a quality that provides important clues about the economic characteristics. Thousands of important data on the Master Üveys signed the stones on the grave culture of our work that we perform in this historic cemetery Meydan Ahlat documents bearing on the oldest examples in Anatolia has enabled us to achieve.“Son Master Üveys Signed Ahlat Meydan Graveyard Tombstones”data obtained under this heading are subject to a review of the scientific thesis according to the rules. First presentation of the study area with the district's geographical location and history have attempted to present detailed information provided after the county cemetery. Adilcevaz Meydan Cemetery in catalog section son Master Üveys Signed Gravestones located in section 62 tombs and graves moved according to the introduction of monitoring sheets have been submitted. In the assessment and conclusion sandukal, the tombstones of sandukal divided into two different typologies to distinguish our graves, typologies, construction techniques, inscriptions, decorations, craftsmen and artis'îneans of considering all the other features of the stylistic evaluation of comparison with each other and with similar samples. After giving an alphabetical list of resources, then we take advantage of this chapter, listed by order catalog with photo illustrations of these gravestones. In addition, research in this area has been made a serious types will be a source of ideas related to other work. Thus, according to the purpose of the thesis grave typology of stone, assayed to introduce the decorations and inscriptions information, not faced with that threat determining importance in the history of art of our present national values have tried to emphasize, though a bit Locations in Turkish art.