Erskine Caldwel's social awareness and harsh realities in American South of 1930s in God's Little Acre
Erskine Caldwell'in God's Little Acre'da sosyal farkındalığı ve 1930'larda Amerikan Güneyinin acı gerçekleri
  1. Tez No: 381313
  2. Yazar: MURAT ÇAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDİNÇ DURMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, American Culture and Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
1930'larda yoksulluk ve ekonomik problemlerin acısını yaşamak Amerika'nın Güneyi insanları(siyah ve beyaz insanlar) için ortaktı. Daha doğrusu bütün insanları farklı yollarla bundan etkilemiştir. Bu bağlamda, Caldwell çalışmalarında özellikle toplumun ahlaki değerlerini içeren God's Little Acre ve Tobacco Road kitaplarında acı, yoksulluk zenginlik, ölüm, yalnızlık, ırk ayırımı, cinsellik ve cinsel istismar gibi temaları yazmaya çalışıyor. Birinci Dünya Savaşı, 1929'daki Borsa Çöküşü ve toplumsal değişimler gibi sosyal, ekonomik ve askeri olaylar Caldwell'ın ana odak noktalarıdır. Herkes 1. Dünya Savaşının sona ermesinden ve gelecekten umutluydu; insanlar, özellikle 1920 ve 1929 yılları arasında lüks, eğlence ve zenginlikle dolu savaş sonrası yaşamın tadını çıkarıyordu. Fakat 1929 Borsa Çöküşü bütün umutları ve hayalleri altüst etmişti ve insanları bir boşluğa düşmüş hayalleri boşa çıkmıştır. Umudun ve hayallerin ortasında hayal kırıklığı ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada, Caldwell'ın God's Little Acre adlı kitabındaki sosyal farkındalığını ve Amerikan Güneyinin 1930'lardaki acı gerçeklerini araştırmaya çalıştım. Bu bağlamda, onun God's Little Acre adlı kitabına ve diğer çalışmalarına, özellikle Tobacco Road kitabına yoğunlaştım. Çalışmanın sonunda Caldwell'ın Amerikan Güneyindeki sosyal yapıya nasıl yaklaştığı, 1930'ların sosyal yaşama etkileri ve savaş sonrasında ortaya çıkan yoksulluk-hayal kırıklığı vurgulanmıştır. Ayrıca, kapitalizm ve sosyalizmden de söz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The suffering from poverty and economic problems in the 1930s is common for the people (black and white) of the American South. In other words, it affects all people in different ways. In this context, Caldwell tries to write about the themes such as pain, poverty, wealth, death, loneliness, racial discrimination, sexuality and sexual abuse, etc. in his works, especially, in God's Little Acre and Tobacco Road which consist moral values of the society. Sociological, economical and even military events such as World War I, the Stock Market Crash of 1929 and sociological changes that created a new formation in the society of American South in the 1920s and 1930s are the main focus of Caldwell. Everybody is hopeful of the end of World War I and future; people are enjoying postwar life which abounds in luxury, entertainment and prosperity, especially between the years of 1920 and 1929. Because of these, various affluent citizens live as if they were in a dream. But the Stock Market Crash of 1929 is a nightmare after prosperity, and people become disillusioned with a wealth. There is a picture of dreams which goes astray between becoming hopeful of future and getting rid of the ruined society and life after World War I. The society is weary of both destructive military war and social change. So, the sudden appearance of Stock Market Crash of 1929 becomes a frustration in the middle of hope and happiness. In this study, I tried to examine Erskine Caldwell's social awareness in his book God's Little Acre and American South's harsh realities in 1930s. In this context, I focused on Caldwell's God's Little Acre and other related books, especially, Tobacco Road and works. At the end of the study, how Caldwell approached the social structure of American South, the impacts of 1930s to social life and poverty-desperation rose after the War were emphasized. And also, it is mentioned capitalism and socialism.