Ahlat Meydan Mezarlığı kadılar bölümü mezar taşı envanteri
Ahlat Square Cemetery gravestone inventory department of qadi
- Tez No: 381318
- Danışmanlar: PROF. DR. RECAYİ KARAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 441
Özet
Sanat ve Kültür Tarihimiz açısından büyük önem taşıyan mezar taşları, ait oldukları toplumun inanç sistemi başta olmak üzere o dönemin; sosyal, kültürel ve ekonomik özellikleri hakkında da önemli ipuçları sağlayan birer tarihi belge niteliğindedir. Bu tarihi belgelerin Anadolu'daki en eski örneklerini üzerinde taşıyan Ahlat Meydan Mezarlığı'ndaki Kadılar Bölümü'nde gerçekleştirdiğimiz çalışmamız bölgenin kültür tarihi hakkında önemli veriler elde etmemizi sağlamıştır.“Ahlat Meydan Mezarlığı Kadılar Bölümü Mezar Taşı Envanteri”başlığı altında elde edilen bu veriler yüksek lisans tez kurallarına göre bilimsel anlamda bir değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Öncelikle ilçenin coğrafi konumu ve tarihçesiyle çalışma alanın tanıtımı sağlanmış ardından ilçedeki mezarlıklar hakkında detaylı bilgiler sunulmaya çalışılmıştır. Katalog bölümünde Ahlat Meydan Mezarlığı Kadılar Bölümü'nde yer alan 45 adet mezar taşının gözlem fişlerine göre tanıtımları verilmeye çalışılmıştır. Değerlendirme ve sonuç bölümünde ise sandukalı, şahideli sandukalı olmak üzere iki farklı tipolojiye ayırdığımız mezarların, tipolojileri, yapım teknikleri, kitabeleri, süslemeleri, usta ve atölye problemi ile diğer tüm özellikleri göz önünde tutularak kendi aralarında ve benzer örnekleriyle karşılaştırmaları yapılmıştır. Bu bölümün ardından yararlandığımız kaynakların alfabetik listesi verildikten sonra, bu mezar taşlarının çizimleri ile fotoğrafları katalog düzenine göre sıralanmıştır. Böylece tezin amacına uygun olarak Kadılar Bölümü'nün mezar taşı envanteri; tipoloji, süsleme ve kitabe bilgileri ile tanıtılmaya çalışılıp, yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olan bu milli değerlerimizin sanat tarihi içerisindeki önemi saptanarak, Türk Sanatındaki yerleri bir nebzede olsa vurgulanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tombstones which are have great importance of our Art and Cultural History terms provide important clues mainly about the belief system of the society they belong and social, cultural and economic characteristics that they are historic document attributes. The oldest examples of this historical documents bearing on the Anatolian Ahlât Square Cemetery is in the Part of Kadi. The work that we perform provide us to obtain data about the cultural history of the region. The data obtained Under the subject of“”Ahlat Square Cemetery Gravestone Inventory Department of Qadi" was subjected to according to the rules of master thesis in the scientific sense. First, the county's geographical location and the history of the introduction of the study area is provided. after that we tried to offer detailed information about the cemetery of county. Catalog section, has been submitted 45 headstones of the Ahlat Square Cemetery in the part of Qadı according to the observations plug introductions. In section of Evaluation and conclusions are including sarcophagus, headstone with sarcophagus that We distinguish in two different typologies have been compared with typologies, construction techniques, inscriptions, decorations, craftsmen and workshops problem and all the other features that aking into consideration with similar examples. Following this section, after giving an alphabetical list of resources that we take advantage of this by drawing pictures of the tombstones are listed by order catalog. Thus, the purpose of the thesis according to the Department of Qadi tombstone inventory; has been introduced with typology, decorations and inscriptions information and being faced with the danger of extinction that our national values has been determined importance within art history. Although a little bit in they was emphased their place in Turkish Art.