Hakkari ilinde ekoturizm olanaklarının araştırılması
Investigation of ecotourism facilities in Hakkari province
  1. Tez No: 381317
  2. Yazar: SERKAN KAMACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK ALAEDDİNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Turizm, Geography, Tourism
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beşeri ve İktisadi Coğrafya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Dünyadaki yeni turizm talebi, farklı insanları ve kültürleri tanımak, yeni yerler keşfetmek ve değişik bir doğa deneyimi yaşamak isteğiyle ortaya çıkmıştır. Büyük ölçüde insanların bu talebini karşılayan ekoturizm, sahip olduğu özellikleriyle ülkemizin doğal kalmış alanlarında uygulanabilir niteliktedir. Türkiye, coğrafi konumu itibariyle çeşitli iklim, bitki örtüsü ve hayvan türlerine sahiptir. Ülkemiz sahip olduğu bitki ve hayvan türü çeşitliliği ile tek başına Avrupa Kıtası'yla kıyaslanacak niteliktedir. Doğal alanların geniş yer kapladığı Türkiye'de, her yörenin kendine has güzelliklerinin olduğu bilinen bir gerçektir. Bu güzellikler turizm açısından bir çekicilik oluştururken, farklı özellikteki yerler, farklı turizm aktivitelerinin yapılmasını zorunlu kılar. Günümüzde dünyadaki değişen turizm algısına göre oluşturulacak, sağlıklı bir turizm planı için atılacak en önemli adım, turizm talebine yönelik mevcut değerlerin belirlenmesidir. Bu nedenle çalışmada, Hakkâri ilinin mevcut kaynaklarının ekoturizme konu olma ilişkisi araştırılmıştır. Dört bölümden oluşan çalışmada öncelikle ekoturizmin ne olduğu açıklanmaya çalışılmıştır. Daha sonra çalışma alanı olan Hakkâri ilinin doğal, beşeri ve ekonomik özellikleri incelenmiştir. Sonraki bölümde Hakkâri'nin doğal ve kültürel yapısıyla ekoturizme kaynak oluşturabilecek alanları tespit edilmiştir. Son bölümde ise belirlenen alanların ekoturizmin kriterlerine uygunluğu değerlendirilerek planlamaya yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
New tourism demand in the world, get to know different people and cultures, exploring new places and desire to live a different experience of nature has emerged. Large scale to meet the people of this ecotourism demand, with properties owned our country is feasible in natural areas remain. Turkey, geographical position as a variety of climate, vegetation and fauna have. Our country is owned by the diversity of plant and animal species in Europe alone Compared with the attribute of the continent. Turkey occupies a large place of natural areas, It is a known fact that every region is of unique beauty. This beauty, creating an attraction for tourism, with different characteristics places, you are required to be made of different tourism activities. Today, the world will be created according to the changing perception of tourism, the most important step to a healthy tourism plan is to determine the current value for the tourism demand. Therefore, in the study the relationship be subject to the available resources of the Hakkâri province were investigated ecotourism. In the study consists of four parts were explained primarily what is ecotourism. Then the work area of the province of Hakkâri natural, human and economic characteristics were investigated. Next chapter in the field of ecotourism resources could create Hakkâri's natural and cultural structures have been identified. Compliance with the final section, the designated area of ecotourism criteria were evaluated and some suggestions for planning.