Maturidî Eş'arî ihtilafı: Razî-Nesefî tefsirleri eksenli bir tedkik
Differences between Maturidi and Ashari which is centered on Razi and Nasafi interpretations
- Tez No: 381956
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu tezde Maturidî Eş'arî ihtilafı Razî-Nesefî tefsirleri merkezli ele alınmıştır. Çalışma girişi takip eden üç bölümden oluşmaktadır. Giriş'te iki ekolün kısaca tarihi süreci ve yöntemleri hakkında genel bilgi verilerek Razî-Nesefî ve tefsirleri hakkında bilgi verilmiştir.Birinci bölüm çalışmamızın 'İlahiyat' kısmını oluşturmaktadır. Bilgi Problemi, Subuti Sıfatlar ve Allah'ın rüyada görülmesi ana başlıkları altında konular ele alınmıştır.İkinci kısımda ise 'İnsan ve Fiileri' meseleleri incelenmiştir. İman ile ilgili birkaç tartışma konusu ve insanın meydana getirdiği fiilleri ve Allah'ın insan üzerindeki etkisi gibi mevzular üzerinde durulmuştur.Üçüncü bölümde 'Nübüvvet-Ahiret' ana başlığı altında ilgili problemler incelenmiştir. Bu plan üzerinden ihtilaf konuları değerlendirilmiştir ve iki âlim üzerinden konular mukayese edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis we have dealt with the differences between Maturidi and Ashari which is centered on Razi and Nasafi interpretations. This essay consists of three section followed by introduction section. In the introduction sections we have mentioned historical process of two schools and their methods shortly by giving knowledge about Razi and Nasafi interpretations.The first section of our thesis consists of chapter 'teology'. We have dealt with the subjects under the main topics of information problem, the attributes of Allah and seeing Allah in a dream. In the second section, we have discussed the problem of 'Human and Human Actions'. We have mentioned the matters such as some discussions about belief and human actions and effects of Allah on human. In the third section, we have analyzed some related problems under the main topic of 'Prophethood-Afterdeath. According to this plan, the differences have been discussed and they have been compared with the perspectives of two scholars.