Hematüri: Eritrosit morfolojisinin faz-kontrast mikroskobunda incelenmesi
  1. Tez No: 8793
  2. Yazar: KEMAL ANGIN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KURAL GÜLBAHAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Bu çalışmada, hematüri semptomu olan kişilerin idrar larında, faz-kontrast mikroskobu ile eritrosit morfolojisi incelendi. Onyedi intra-renal, otuzüç ekstrarenal kaynaklı he matürili kişide deforme eritrositlerin normal eritrositlere oranı test edildi. Deforme eritrosit olarak sayılan ghost ve dismorfik eritrositler için % 30, dismorfik eritrositler için ise % 15 karar düzeyleri tespit edildi. Deforme eritrositlerin % 30 ve daha yukarı olduğu ko şulların intrarenal kaynaklı hematüriyi tanımlamada kriter olarak kullanılması durumunda duyarlılık % 88, Çt 30 dan aşağı olduğu koşulların ekstra-renal kaynaklı hematüriyi tanımlamada kriter olarak kullanılmasında ise özgüllük % 88 olarak bulundu. îstatistik değerlendirmede PD^O.01 ve Pö
Özet (Çeviri)
V S ü M M A H Y In this study, the erythrocyte morphology in pati ents showing symptoms of hematuria was examined under phase-contrast microscope. The ratio of deformed erythrocytes to normal eryth rocytes has been tested in seventeen patients with intra -renal and thirty-three patients with extra-renal hematu ria symptoms. The decision level for ghost, a type of deformed erythrocyte and disrnorphic erythrocyte was 30 f- and 15 ?' for disrnorphic erythrocyte. In cases with 30 % or more deformed erythrocytes le vel, when used as a diagnostic criteria for intra-renal hematuria the sensitivity was found to he 88 ft. When 30 % or lower levels of deformed erythrocytes was used as a diagnostic criteria for extra-renal hematuria the speci- fity was found to be 88 %. < Sensitivity < °*01 and Pspecif ity < 0'01 >. When 13 cr or more levels of deformed erythrocytes was used as a diagnostic criteria for intra-renal hematu ria the sensitivity was found to be 88 f', when the level 15 ?'- or less was used as a diagnostic criteria for extra -renal hematuria the specif ity was found to be ^A #. ( P. 4... -u