Disease perception among mothers of children with PKU
Fenilketönüri hasta annelerinin hastalık algılamaları
- Tez No: 382117
- Danışmanlar: PROF. DR. AKİLE REŞİDE GÜRSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu tez çalışması çerçevesinde araştırma metodu olarak katılımcı-gözlemden faydalanmış olmakla beraber İstanbul PKU Aile Derneği'nde, bunun yanı sıra Adana Balcalı Hastanesi Metabolizma Bölümü'nde ve İstanbul Çapa Hastanesi'nde görüşmeler yaptım. Türkiye'nin çeşitli şehirlerinden annelerle derinlemesine mülakatlar yaptım ve araştırma bulgularına ulaşmada resmi ve resmi olmayan görüşmelerdeki ve dernek ile hastane ortamındaki gözlemlerden faydalandım. Araştırma amacı, annelerin hastalık algılamaları konusu dahilinde çocuklarının hastalıklarıyla ilgili düşünce, tavır, tutum ve davranışlarına ışık tutmakla beraber hastalık algı ve anlayışlarının bilhassa anlamlandırma süreçleri çerçevesinde incelenmesidir. İnanç ve beklentiler hasta ve annelerin yaşam kalitelerini, toplumsal ve kültürel yaşamlarını etkileyebilmekte ve bu plasebo etkisi yaratabilmektedir. Bunda akıl, beden ve ruh armonisinin ve dengesinin varlığı veya yokluğu ayrıca belirleyici olmaktadır. Anlamlandırma mekanizmaları ve süreçleri ile algı ve algı belirteçleri arasındaki ilişki ana algı belirteci olarak belirlenmiştir. Hastalık algısı konusunda Türkiye'nin doğusu ve batısı karşılaştırıldığında farklılık gözlenmektedir: Toplumsal habitus farklılığı, medikal sistemdeki yapısal farklılıklar (yapısal şiddet, sosyo-ekonomik düzey, kadın-erkek eşitsizliği, hasta kültürel ve etnik köken çeşitliliği ile hastanın ihtiyaçlarını anlayabilme, tıbba duyulan güvensizlik, hasta ve aile öznelliklerinin farkına varabilme, beşeri kaynak, gelir yetersizliği) not edilmiştir. Gizli engellilik durumları tedavi sürecine olan güveni olumsuz etkilemekle beraber kayıtsızlığa neden olabilmektedir. Yemek ve kültür kavramları, ve bu kavramlar arasındaki ilişki, araştırma konusu çerçevesinde eleştirel bakış açısıyla incelenmiştir. Yemek ve gıda, toplumsal, kültürel ve psikolojik anlamlar içermekte, fakat bu bağlamda diyet tedavisi gören bireyler için yemek ve gıdanın son derece önemli psikolojik anlamlar ve mesajlar içerdiğinin toplum tarafından kabul edilmemesi ve bu bireylerin 'ötekiyi' yiyen ve dolayısıyla 'öteki' olan kişiler olarak algılanması bireyin ve ailelerin algılarını olumsuz etkilemekte.
Özet (Çeviri)
Research made use of the participant-observation method, together with formal and informal interviews at Istanbul PKU Family Association, the Metabolic Clinic of Adana Balcalı Hospital in Turkey and Istanbul Çapa Hospital. Interviews were carried out with mothers of PKU patients in various cities. The research purpose was to highlight mothers' understanding of their children's condition in terms of disease perception, including observations from the formal and informal interviews. Research aim was to provide mothers' view towards the disease, explaining how they respond to their situation in order to fashion meaning. Beliefs and expectations tend to impact patients' and families' life qualities, together with their social and cultural statuses in terms of social roles and responsibilities in the society as active individuals and this at times creates a placebo effect. Harmony of mind, body and spirit is crucial. Meaning-making mechanisms, together with perception and its determinants, connections and relations between them are noted as the main determinants of disease perception. Difference between eastern and western region of Turkey has been noted when comparing determinants of disease perception: A difference in social habitus, structural differences in the medical systems -issues of structural violence, socio-economic levels, gender discrimination, diversity of patient cultural and ethnic background, the need to grasp patient needs and importance of right approach, mistrust in medicine, ability to acknowledge and respect patient and family subjectivities, human capital, income deficiencies- have been noted. Notions of food and culture, connections and relations between the two have been investigated and problematized within the framework of the research objective.