Turkey as a role model for the Arab awakening in The Middle East
Ortadoğu'da Arap uyanışında rol model olarak Türkiye
  1. Tez No: 382118
  2. Yazar: HANEFİ YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT HAKKI CAŞIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
Arap Baharı'nın başlangıcından itibaren, Türk Modeli'nin, Ortadoğu'da ki ülkeler için en uygun demokrasi modeli olup olamayacağı önemli tartışma konularından biri olmuştur. Fakat Türk Modeli konusu yapılan farklı yorumlardan dolayı yanlış algılamalara yol açmıştır. Bu çalışma, Türkiye ve Ortadoğu ülkeleri arasında ki kültürel ve siyasi farklılıklardan dolayı Türk Modelinin tamamen uygulanamayacağını, fakat Türk modelinin din-devlet ilişkileri, ekonomi ve demokrasinin geliştirilmesi konularında bu ülkelere örnek olabileceğini iddia etmektedir. Tezin birinci bölümünde, Türk Dış Politikasının anlaşılmasında temel oluşturacak genel uluslararası ilişkiler teorilerine yer verilmiştir. Bu bağlamda, öncelikle klasik uluslararası ilişkiler teorisyenlerinden Alexander Wendt ve Kenneth Waltz'un görüşleri aktarıldıktan sonra, Osmanlı ve Türkiye dönemi Türk Arap ilişkileri irdelenmiştir. Tezin ikinci bölümünde, Arap uyanışına sebep olan çeşitli Arap ülkelerinde ki küresel, bölgesel, sosyal, ekonomik, siyasi, kültürel ve dini konulara yer verilmiştir. Tezin üçüncü kısmında, Arap Baharı'nın Mısır ve özellikle Suriye'de ki küresel ve bölgesel etkileri içermektedir. Ayrıca tezin ana bölümünü Arap Baharı'na etki eden küresel, bölgesel ve yerel unsurların analizleri içermektedir. Son bölümde de Arap Baharı'nın Türkiye açısından avantajları ve dezavantajları incelenmiştir. Bu bilgilerin ışığı altında, Arap Baharı'nı ortaya çıkaran sebeplerin iyi bilinmesi gereken bir konu olduğu ortaya çıkmıştır. Tez bu konuda yapılan akademik çalışmalardan önemli analizler içermektedir.
Özet (Çeviri)
Since the beginning of the Arab Spring, whether or not the“Turkish Model”will be the best democratic model for the countries in the Middle East has become one of the crucial discussion issues. However, it has caused misperceptions because of the misinterpretation of the model. The study claims that the full application of the“Turkish Model”to Middle Eastern countries is not possible due to cultural and political differences, however, despite these differences, the“Turkish Model”is a good alternative for several areas such as the state-religion relations, economic development and advanced democracy. In the first part of the thesis, general international theories that form the basis for understanding Turkish Foreign Policy are introduced. In this respect, firstly classical international theories of Alexander Wendt and Kenneth Waltz are analyzed and then, Turkish Arab relations both in the Ottoman and Turkish Republic era are examined. In the second part of the thesis, global, regional, social, economical, political, cultural and religious issues that provoked Arab Awakening in various Arab countries are introduced. The third part of the thesis focuses on the global and regional effects of the Arab Spring in Egypt and particularly in Syria. Furthermore, the main part of the thesis examines the global, regional and local analyses which affect the Arab Spring. This thesis is supported in the last part of the thesis which compares both advantages and disadvantages of the Arab Spring for Turkey. In this respect, it is obvious that the reasons which provoked the Arab Spring must be analyzed in details. This thesis includes important analyses of academic studies in this field.