Islahiye (Gaziantep) yöresinde yetişen makromantarların belirlenmesi
Determination of macrofungi growing in Islahi̇ye (Gazi̇antep) region
- Tez No: 382241
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışma Islahiye (Gaziantep) yöresinde yetişen makromantarlar üzerinde gerçekleştirilmiştir. 2013-2014 yılları arasında bölgede gerçekleştirilen arazi çalışmaları sonucunda 630 makromantar örneği toplanmıştır. Ekolojik özellikleri not edilen ve doğal ortamında resimlenen örnekler laboratuvar ortamına taşınıp kurutularak fungaryum materyali haline getirilmiştir. Gerekli teşhis işlemleri sonucunda 11 takım, 47 familya ve 62 cinse ait 128 takson tanımlanmıştır. Bunlardan 33 tanesi Ascomycota, 95 tanesi ise Basidiomycota bölümü içinde yer almaktadır. Tanımlanan taksonlardan 9 tanesi, Tapesia strobilicola (Rehm) Sacc. (Dermateaceae), Hymenoscyphus janthinum (Fr.) Lambotte (Helotiaceae), Perrotia flammea (Alb. & Schwein.) Boud. (Hyaloscyphaceae), Trichopeziza subsulphurea (Svrček) Baral (Lachnaceae), Thecotheus pelletieri (P. Crouan & H. Crouan) Boud. (Ascobolaceae), Helvella compressa (Snyder) N.S. Weber (Helvellaceae), Hypotarzetta insignis (Berthet & Riousset) Donadini, Tricharina gilva (Boud. ex Cooke) Eckblad (Pyronemataceae) ve Hypoxylon rubiginosum (Pers.) Fr (Xylariaceae) Türkiye'den ilk kez kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out on the macrofungi growing in Islahiye (Gaziantep) district. 630 macrofungi samples were collected during field trips between 2013 and 2014. Ecological properties were noted and they were photographed at their natural habitat. Transfering the samples to the lab, they were dried and prepared as fungarium materials. As a result of necessary idendification processes, 128 taxa belonging to 11 orders, 47 families and 62 genera were determined. Thirty three of them belong to Ascomycota and 95 belong to Basidiomycota. Nine, Tapesia strobilicola (Rehm) Sacc. (Dermateaceae), Hymenoscyphus janthinum (Fr.) Lambotte (Helotiaceae), Perrotia flammea (Alb. & Schwein.) Boud. (Hyaloscyphaceae), Trichopeziza subsulphurea (Svrček) Baral (Lachnaceae), Thecotheus pelletieri (P. Crouan & H. Crouan) Boud. (Ascobolaceae), Helvella compressa (Snyder) N.S. Weber (Helvellaceae), Hypotarzetta insignis (Berthet & Riousset) Donadini, Tricharina gilva (Boud. ex Cooke) Eckblad (Pyronemataceae) and Hypoxylon rubiginosum (Pers.) Fr (Xylariaceae), of the determined taxa, are recorded for the first time from Turkey.