Farklı led ışıklarda Bacopa monnieri bitkisinin in vitro koşullarda çoğaltımı
Reproducti̇on of the Bacopa monni̇eri̇ plant i̇n laboratory condi̇ti̇ons under the di̇fferent led li̇ghts
  1. Tez No: 382240
  2. Yazar: MURAT DAZKIRLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
B. monniei bitkisinin aksil veya adeventif sürgün oluşumu için tam, alt ve üst yaprak ile sürgün ucu eksplantları 0,25, 0,50 ve 1,0 mg/l BAP içeren MS ortamına kültüre alınıp, farklı kombinasyonunda kırmızı:mavi (4:1, 3:1, 2:1, 1:1) veya beyaz LED ışıklarında hızlı çoğaltım için çalışmalar yapılmıştır.Tüm BAP içeren ortamlarda ve kullanılan farklı LED ışıklarda tüm eksplantlarda %100 sürügün rejenerasyonu kaydedilmiştir. Sürgün ucu eksplantından en fazla sürügün 1:1 kırmızı:mavı LED ışıklarından elde edilirken en düşük ise beyaz LED altında kaydedilmiştir. Sürgün uzunluğu bakımında tüm eksplantardan en uzun sürgünler 1:1 kırmızı:mavı LED ışıklarından tespit edilmiştir. BAP oranların sürgün rejenerasyonu kıyaslandığında tam ve üst yaprak eksplantlarında istatistik olarak her hangi etki bulunmazken, alt lamina ve sürgün ucu eksplantlarında en fazla sürgün sayısı 1.0 mg/l BAP içeren ortamında kaydedilmiştir. Tüm eksplantlardan en uzun sürgünler ise 0.25 mg/l BAP içeren ortamında elde edilmiştir. LEDxBAP kıyaslandığında, tam ve üst yaprak eksplantlarından en fazla eksplant başına sürgün sayısı beyaz LED+0.25 mg/l BAP içeren ortamından elde edilmiştir. Alt yaprak eksplantından ise en fazla sürgün beyaz LED+1.0 mg/l BAP içeren ortamında kaydedilmiştir. Tam ve üst yaprak eksplantlarından en uzun sürgünler 1:1 kırmızı:mavı +0.25 mg/l BAP içeren ortamından elde edilmiştir. Ancak, alt yaprak ve sürgün ucu eksplantından en uzun sürgünler 1:1 kırmızı:mavı +0.50 mg/l BAP içeren ortamında elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, full, upper and lower half leaf explants and shoot tip explants of B. monniei were cultured on MS medium containing 0.25, 0.50 ve 1.0 mg/l BAP followed by incubated undr different combinations of Red:Blue (4:1, 3:1, 2:1, 1:1) or white LEDs for adventitious or axillary shoot regeneration. 100% shoot regeneration frequency of all explants were recorded irrespective of BA concentartion or LED lighting systems. Maximum number of shoots per explant of shoot tip explant were recorded under 1:1 R:B LEDs light, while minimum under white LEDs. BAP concnetartions had statistically insignificant efefcts on shoots per explant of full and upper half leaf explant. Whereas, maximum shoots per explant of lower half leaf and shoot tip explant were obtained from MS medium with 1.0 mg/l BAP. However, longer shoots from all explants were recorded at 0.25 mg/l BAP containing medium. Comparing effects of LEDs x BAP, maximum number of shoots per explants from full and upper half leaf explant were achieved on MS medium with white LED+0.25 mg/l BAP. Whereas, lower half leaf explant generated maximum shoots on MS medium with white LED+1.0 mg/l BAP. Longer shoots from full and upper half leaf explant were scored on MS medium with 1:1 R:B LED+0.25 mg/l BAP. Whereas, lower half leaf explant generated maximum shoots on MS medium with 1:1 R:B LED+0.50 mg/l BAP. Regenerated shoots were successfully rooted on MS medium provided with 0.25-1.0 mg/l IBA. Rooted plantlets were acclimatised successfully in the aquariums containing tap water.