Elazığ ve çevresi illerde küçük ruminantlarda görülen enterotoksemilerin etiyopatolojisi
Ethiopathology of enterotoxaemia in small ruminants in Elazığ and surrounding cities
- Tez No: 38227
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. S. DENİZ MISIRLIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Bu çalışmada Elazığ ve çevresi illerde küçük ruminantlarda ölümlerle karakteri ze olup, büyük ekonomik kayıplara yol açan enterotoksemi lerin etiyopatoİDjisi incelenmiştir. İzole ve identifiye edilen bakteriyel etkenlerin şekillendirdikleri makroskopik ve mikroskopik lezyonlar kaydedilerek histopatolo ji k teşhis kriterleri belir lenmeye çalışılmıştır. Araştırmada, sahadan temin edilen 66 enterotoksemi şüp heli vaka; klinik seyir, bakteriyolojik, makroskopik ve mik roskopik olarak incelenmiştir. Bakteriyel etken izolasyonu yapılabilen vakalarda, primer enterotoksemi etkeni olan Clostridium perfringens (Cl ? perfringens) 7.49'luk oranla ilk sırada yer almıştır. Enterotoksemi şüpheli vakalardan izole ve identifiye edilen Escherichia col i
Özet (Çeviri)
SUMMARY Etiopathology of Enterotoxaemia in Small Ruminants in Elazığ and Surrounding Cities In this study, etiopathology of fatal enterotoxaemias was studied. Enterotoxaemias induce high mortality in sheep and causes extensive economical losses in Elazığ and surrounding cities. Bacterial agents were isolated and identified from 66 fatal enterotoxaemia cases. In order to define a diagnostic criterions clinical symptoms, macroscobic and microscobic lesions in these cases were recorded. In 497. of the cases where bacterial isolations were possible, Clostridium perfringens was the etiological agent of- i enterotoxaemia. Other most frequently isol.ated bacterial' species were E. col i, Campylobacter spp. and Staphyl ococcus spp. with the rates of 39.27., 7.97. and 3.97. respectively. The distribution of CI. perfringens spp. according to subtypes were as follow; 727. of all Clostridium species belonged to Type C and D (367. each), B7. of CI. spp. were Type A and B clostridiums (47. each). In 207. of clostridiums species subtype identifi cation were not possible. Macroscobic examinations revealed that in Type B and C infections, the primary lesions in the small intestines were necrosis and haemorrhagie» In Type D infections the lesions were located in central nervous sytem and in kidneys. All - 4 --Clostridium species induced. necrotic lesions in the liver and hydroperi cardi urn. Clinical courses of E. col i infections followed a systemic : ami natron of animals infected with Campy- 1 obacter spp. indicated extensive and degeneratif changes in tubular structures of kidney. Focal inflammatory lesions were prevalent in staphylococcal infections. i These results indicate that in enteratoxaemia suspected; cases, clinical cause of the diseases -follow a si mi liar patterns. However, pathological changes in the animals infec ted with agents other than CI. perf ringens spp. differ significantly. Key words? Ruminants, enterotoxaemi a, etiopathology, enterotoxigenic bacteria, hi stopathol ogy. - 6