Audio capture and playback in real-time embedded linux system using ARM powered i.MX53 board
Arm i.MX53 kullanarak gömülü linux sıstemınde gerçek - zamanlı ses yakalama ve oynatma
  1. Tez No: 382294
  2. Yazar: SA'İD MUHAMMAD SA'ID
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜNDÜZALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tezde gömülü ARM sistemlerinde, ses yakalama ve oynatma gerçekleştirilmiştir. Ses işleme tekniği, sıradan masaüstü bilgisayarlar kullanılarak, gerçek zamanlı olarak sınırlı hafızalı gömülü sistemlerde ses işlemek için kullanıldı. Ses kartları için arayüz sağlayan, sürücü tabanlı ses mimarisi (ALSA) geliştirmek için Linüx host sistemi kullanıldı. Sürücü işlemleri için, GTK (GMIP Tool kit) kullanarak kullanıcı arayüzü geliştirildi. Sürücünün geliştirilmesi aşamasında C dili kullanıldı.Daha sonra tablet makine kullanarak, ARM işlemci için derlendi. Kodlama, hata ayıklama, çapraz derlemede kullanılan türlü metodlar,projedeki roller ile birlikte açıklandı.Proje özetlendi ve ilerideki çalışmalar için öneriler anlatıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, audio capture and playback is achieved on embedded ARM system. Audio handling technique in conventional desktop computers is employed to handle audio operations in real-time on embedded systems with limited memory. A Linux host system is used to develop a driver based on ALSA (Advanced Linux Sound Architecture), a software framework that provides an API (Application Programming Interface) for sound cards. A graphical user interface is developed using GTK (GIMP Tool Kit) for the driver operations. C programming language is used throughout the driver development. It is then cross compiled for the ARM processor embedded in a tablet machine. The various tools used in coding, debugging and cross compiling are explained with clear description of their roles in the project. The project is summarized and suggestions for further work are also detailed.