Comparison of height and width perceptions of coincident and spaced stereo microphone techniques in Dolby Atmos format
Coincident ve spaced stereo mikrofonlama tekniklerinin Dolby Atmos formatında yükseklik ve genişlik algılarının karşılaştırılması
- Tez No: 927857
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYLAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Üç boyutlu (3D) ses teknolojisinin ortaya çıkışı, müzik endüstrisini ve üretimini derinden etkilemiş ve sürükleyici işitsel deneyimler sunan yenilikçi araçlar sunmuştur. Son 10 yılda, AURO 3D, DTS, Sony 360 ve özellikle Dolby Atmos gibi codec'ler, ses mühendislerine ses öğelerini yalnızca dinleyicinin etrafında değil, aynı zamanda üstünde ve altında da konumlandırarak sesin sınırlarını genişletme imkânı tanımıştır. Sesin üç boyutlu düzenlemesi, işitsel ortamı daha sürükleyici ve etkileşimli bir hale dönüştürmektedir. İlk olarak sinema için tasarlanan Dolby Atmos, müzik endüstrisinde büyük bir ivme kazanmıştır. Yükseklik kanalları geleneksel surround ses konfigürasyonuna dahil ederek geliştirilmiş bir işitsel deneyim sağlar. Apple Music gibi önde gelen müzik platformları artık Dolby Atmos'u müzik kütüphanelerine entegre ederek bu formatın yayılmasını hızlandırmıştır. Logic Pro X ve Avid Pro Tools gibi dijital ses işleme yazılımlarına (DAW'lar) Dolby Atmos'un eklenmesi, 3D ses üretimini daha geniş bir müzisyen, yapımcı ve mühendis kitlesi için ulaşılabilir hale getirmiştir. Mevcut stereo kayıtları yapılmış ve yayınlanmış parçaların, Dolby Atmos gibi 3D formatlarına dönüştürülmesindeki problemlerden biri, stereo dinleme için tasarlanmış olan geleneksel stereo mikrofon tekniklerine bağımlılıktır. Rock ve pop gibi türlerde, eski stereo“stem”dosyaları genellikle yeni Dolby Atmos miksajlarının temeli olarak kullanılır. Ancak bu kayıtlar Dolby Atmos'a uyarlandığında temel bir soru ortaya çıkar: Geleneksel stereo mikrofon teknikleri, bir Dolby Atmos miksinde genişlik ve yükseklik gibi mekansal bilgileri başarıyla iletmeye devam ediyor mu? Bu çalışma, iki yaygın stereo mikrofon tekniğinin—çakışık (XY) ve ayrık (AB) tekniklerin—Dolby Atmos'ta genişlik, genişlik hissi ve yükseklik algısı üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Bu çalışma, stereo teknikleri ile geleneksel stereo oynatmada elde edilen mekansal özelliklerin, surround ve yükseklik kanallarını içeren 7.1.4 Dolby Atmos hoparlör sisteminde ne ölçüde yeniden üretildiğini incelemektedir. Araştırmanın amacı, bir mikrofon tekniğinin Dolby Atmos ortamında daha sürükleyici bir ses deneyimi üretmede üstün olup olmadığını veya her iki tekniğin de benzer sonuçlar verip vermediğini belirlemektir.
Özet (Çeviri)
The production of music with spatial sound and three-dimensional audio has historically been a controversial subject within music technology. Sound engineers have effectively produced and launched three-dimensional music utilizing formats such as AURO 3D, DTS, and Sony 360 from different companies. In light of these developments, studios started to produce Dolby Atmos mixes with new technologies. However, the generally used method when producing these mixes, especially in rock and pop productions, is to take old recorded stereo stems and create a new mix from them. This practice comes with a question: Is the stereophony that we used to hear in the conventional stereo speakers the same in the Dolby Atmos format? This study aims to investigate the impact of stereo microphone techniques on height and surround channels in Dolby Atmos. The study specifically contrasts recordings produced using XY (coincident) and AB (spaced) stereo microphone configurations, assessing their impact on the perception of width and height in Dolby Atmos speaker arrangements. In order to prepare the listening survey, guitar segments, two distinct stereo microphone techniques and combined in Dolby Atmos. Eight alternative mixes were produced with varying panning positions. A listening survey was then conducted to gather data on the participants' perceptions of the spatial qualities of each mix. The survey involved 32 experienced listeners, including undergraduate and graduate students as well as faculty members from music and sound-related fields. The participants were asked to rate the mixes on three key attributes: stereo width, spaciousness, and elevation level. Additionally, they were asked to provide an overall preference score for each mix. The results of the survey were analyzed using statistical methods, including the Mann-Whitney U test and one-way ANOVA, to assess whether there were any significant differences in spatial perception based on microphone technique or panning position. The results of this study have important implications for sound engineers and producers who are working with Dolby Atmos. One of the key takeaways is that the choice of stereo microphone technique—whether coincident or spaced—may not be as critical in a Dolby Atmos mix as the panning configuration. While traditional stereo microphone techniques are designed to capture a wide stereo image for two-channel playback, the perception of spatial qualities like width, spaciousness, and elevation in a Dolby Atmos mix is primarily shaped by how the sound is distributed across the 3D speaker array. This means that when repurposing older stereo recordings for Dolby Atmos, sound engineers do not necessarily need to prioritize one stereo microphone technique over another.