Pnömonili olgularda 'protected bronchoalveolar lavage' nin tanısal değeri
- Tez No: 38231
- Danışmanlar: PROF.DR. NECMETTİN DEMİRCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Çalışmamızda alt solunum yolları sekresyonlanmn minimal kontaminasyonla elde edilebilmesi için Protected Transbronchoscopic Balloon-tipped ( PBT ) kateterle yapılan Protected Bronchoalveolar Lavage ( PBAL )'m etkinliğini araştırdık. Alman örneklerin mikroskopisinde yassı epitel hücrelerinin %1'in üstünde olması durumunda materyal kontamine kabul edilerek çalışma kapsamına alınmadı. Alman örneklerin %90'ında bu değer %1'in altındaydı ve kontrol vakalarının %90'ında üreme olmadı. Eşik değer olarak 104cfu/ml alındığında pnömoni dışında nedenlerle PBAL uygulanan 10 kontrol vakasının sadece birinde yalancı pozitif sonuç alınırken çalışma grubundaki 30 pnömonili ve 5 radyografik infiltrasyonlu vakanın ikisinde yalancı negatif sonuç alındı. PBAL'ın kantitatif bakteriyel kültürlerinde sensitivite %94 ve spesifite %90 olarak saptandı. Bu yüksek spesivite ve sensivitenin yamsıra radyografik infiltrasyona rağmen klinik tablosu iyi olan 5 vakada ARB (+) saptanması PBAL'ın sadece bakteriyel pnömonilerde değil aynı zamanda balgam ARB negatif pulmoner tüberküloz vakalarının tanısında da etkili bir yöntem olabileceğini göstermiştir. 41
Özet (Çeviri)
ingilizce özet We tested the effectiveness of protected hronchoalveolar lavage (PBAL), performed through a protected transbronchoscopic balloon-tipped (PBT) catheter, in collecting distal airway secretions with a minimal degree of contamination. The specimens were interpreted as contaminated if it contained more than %1 of squamous epithelial cells in microscopic evaluation. This index was lesser in 90% of the specimens and there were no bacterial growth in 90% of control group patients without pneumonia. We had one false positive result in 10 patients without pneumonia, and two false negative results in 35 patients with pneumonia or radiographic infiltrations as using a threshold level of 104cfu/ml. Quantitative bacterial cultures of the PBAL specimens had a diagnostic sensitivity of 94% and a specificity of 90%. PBAL was also effective in patients with pulmonary tuberculosis who were not clinically ill but had radiographic infiltrations. Acid-fast bacil was negative in theese patients' sputum. 42