Pulmoner hipertansiyonda sağ kalp mikrokateterizasyonu ve isosorbid dinitrat+salbutamolün pulmoner arter basıncı üzerine etkileri
- Tez No: 38232
- Danışmanlar: PROF.DR. SEBER OLGAÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Pulmoner arteryel hipertansiyon ve kor pulmonale, kronik obstrüktif akciğer hastalığı seyrinde en önemli komplikasyonlardan biridir. Pulmoner arteryel hipertansiyonun kesin tanısı sağ kalp kateterizasyonu ile konulmaktadır. Çalışmamızda, pulmoner hipertansiyon varlığı düşünülen 25 olguya mikrokateter ile sağ kalp kateterizasyonu uygulandı. Olguların, 20'si KOAH, ikisi pulmoner tromboemboli, ikisi Swyer-James-MacLeod sendromu ve biri sistemik sklerozis ön tamsı alan hastalardı. Yaşlan 21-80 (ortalama 54. 12± 15.48) olup, 5'ı kadın, 20'si erkekti. Bu olgularda, radyolojik parametreler, elektrokardiyografi ve arteryel kan gazı değerleri ile pulmoner arter basmcı arasındaki korelasyon araştırıldı. Pulmoner arter basıncı ile radyolojik sağ inen pulmoner arter çapı, PaÛ2 ve EKG'de sağ ventrikül hipertrofisi kriterleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptandı. Anamnez, fizik muayene ve radyoloji ile kronik kor pulmonale tamsı düşünülen 18 olgu, kısa süreli isosorbid dinitrat+salbutamol çalışması için belirlendi. Bu olguların tümüne sürekli destekleyici oksijen, mukolitik-ekspektoran ilaçlar, uygun antibiyotik ve uzun etkili teofilin uygulandı. Rastlantısal olarak seçilen 10 hastaya, ek olarak isosorbid dinitrat (15 mg/gün) ve salbutamol (6 mg/gün) verildi. Tüm olgularda, tedavi öncesi ve soması, pulmoner arter basmç ölçümü uygulandı. İsosorbid dinitrat ve salbutamol alan grupta tedavi sonrası pulmoner arter basmçlanndaki düşüş istatistiksel olarak çok belirgindi (p < 0.001). Sonuç olarak, mikrokateterizasyonun, pulmoner hipertansiyon tanısında değerli ve kesin sonuç veren bir tam yöntemi olduğu kanısına vardık. Diğer taraftan, uygulanan rutin konvansiyonel yöntemlerin de dikkatle değerlendirildiğinde pulmoner hipertansiyon tanısında yararlı olabileceğini gözledik. Ayrıca, uyguladığımız isosorbid dinitrat ve salbutamol kombinasyonunun, pulmoner hipertansiyon tedavisinde, kısa süre için oldukça etkili olabileceği kanısına vardık.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Pulmonary arterial hypertension and cor pulmonale are the most important complications of chronic obstructive lung disease. The certain diagnosis of pulmonary arterial hypertension can be confirmed with right heart catheterization. In this study, 25 cases (5 women, 20 men) with possible pulmonary arterial hypertension has undergone to right heart catheterization with flow-directed microcatheter. The diagnostic distributions of cases were as follows: Twenty were COPD, 2 were pulmonary thromboembolism, 2 were Swyer-James-MacLeod syndrome and 1 was systemic sclerosis. The mean age was 54. 12± 15.48 (min.21- max.80). The correlation between radiological parameters, electrocardiographic changes and arterial blood gases measurements with pulmonary arterial pressure were investigated. The statistically significant relationships between pulmonary artery pressure with right descending pulmonary artery diameter, PaC>2 and ECG were found. 18 cases who were diagnosed as COPD with cor pulmonale by using history and physical and radiological examinations included to short-term isosorbide dinitrate and simultaneously used salbutamol treatment study. All the cases were treated with continuous supplemental oxygen therapy, long-acting theophylline, mucolitic- expectorant drugs and suitable antibiotics. Isosorbide dinitrate (15 mg per day) and salbutamol (6 mg per day) preparations were given to randomly selected 10 patients (study group). Pre- and post-treatment, pulmonary arterial pressure measurements were performed in all cases. The decrease of pulmonary arterial pressure was strongly significant in the study group as compared to controls (p < 0.001). As a conclusion; microcatheterization is a valuable technique in the certain diagnosis of pulmonary arterial hypertension. On the other hand, the routine conventional procedures are also useful in the diagnosis of pulmonary arterial hypertension if they were evaluated carefully. Additionally, it's concluded that the use of the combination of isosorbide dinitrate and salbutamol is affective in the short-term treatment of pulmonary arterial hypertension. 45