iOS platformu için tıbbi etkinlik ve kongre uygulaması
A medical organization and congress application for iOS platform
  1. Tez No: 382321
  2. Yazar: GÖKÇE HAYTA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMRE SÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Her gün bir yenisinin eklendiği mobil uygulamalar günümüzün en popüler teknolojisi olarak görülmekte ve giderek yaygınlaşmaktadır. Bu nedenle teknolojik çözümlerin mobil cihazlar için geliştirilmesi bir zorunluluk halini almıştır. Bu çalışmada, ulusal ve uluslararası tıp kongreleri ve etkinlikleri için katılımcıların etkinlik öncesi, sonrası ve sırasında kullanabilecekleri iOS tabanlı bir mobil uygulama geliştirilmiştir. Böylece tıp kongrelerinde katılımcılara, kongre deneyimlerini arttıracak mobil çözümler üretilmesi hedeflenmektedir. Kongre esnasında katılımcıların ihtiyaçları ve gereksinimleri ile piyasada var olan örnek uygulamalar incelenmiş, kullanıcılara yeni çözümler ve hizmetler üretmeye yönelik çalışmalar yapılmıştır. Uygulama iOS tabanlı (iPhone ve iPad) cihazlar için geliştirilmiş olup uygulama yazılımı XCode kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Uygulama içerikleri için JSON web servisi kullanılmıştır. Uygulama ana menü üzerinden ulaşılabilecek birçok sayfadan meydana gelmektedir. Sonuç olarak, geliştirilen bu uygulama ile eğitim amaçlı düzenlenen kongrelerde verilere erişim hızı ve eğitim kalitesi önemli ölçüde arttırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mobile applications, in which a new one emerged each day, appear to be the most popular technology and have become increasingly common. Therefore, development of the technological solutions for mobile devices becomes an obligatory. In this work, an iOS based mobile application was developed, which can be used by participants for national and international medical congresses before, after and during the activity. It was aimed to produce an mobile solution that will raise the congress experiences of the participants. To do that, the needs and requirements of the participants were examined during the congress. Besides, the model applications that are available in the market were also investigated. Further, preliminary studies were conducted on producing new solutions and services to users. The application was developed for devices running on iOS (iPhone and iPad) platform. The software of the application was implemented by using Xcode development environment. For the context of the application, JSON web service was used. The application is composed of several pages that can be reached over main menu. Consequently, the access speed to data was increased and the education quality during the congresses was improved.