Dış cephe mantolama malzemelerinin performanslarının karşılaştırılması
Comparison of performances of exterior cladding materials
- Tez No: 382356
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYFUN UYGUNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, dış cephe mantolama malzemelerinin fiziksel ve mekanik özeliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Ülkemizdeki yapılara 2017 yılına kadar enerji kimlik belgesi alabilmek için ısı yalıtımı yaptırılması zorunludur. İzolasyon amacıyla kullanılan malzemelerin performansları da can ve mal güvenliği açısından çok önemlidir. Çalışmada, tuğla duvar yüzeyine monte edilmiş EPS, XPS ve taş yünü gibi malzemeler üzerine farklı kalınlıklarda sıva yapılmıştır. Daha sonra her bir malzemenin duvar yüzeyindeki ısı iletkenlik değeri, sıvanın yapışma ve kayma dayanımı değerleri ile yangın performansları belirlenerek karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak mekanik özelikler açısından en iyi yalıtım levhası XPS iken yangın performansı açısından taş yünü olduğu görülmüştür. Yapılarda hem izolasyon hem de can ve mal güvenliği dikkate alınarak kaplama malzemelerinin seçimiyle en iyi performans sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the physical and mechanical properties of exterior sheathing materials. Structures in the country to obtain the identification of energy until 2017, thermal insulation is necessary. The performance of insulation materials used is very important for the safety of life and material. In the study, the different thicknesses of plaster will be applied on EPS, XPS and rockwool materials that mounted on the surface of brick walls. Then, thermal conductivity on the wall, adhesion of plaster with insulation material, flexural, compressive strength and water absorption values of cladding materials will be determined. As a result, to ensure the safety of life and property as well as the effective use of coating materials will be provided in buildings for insulation.