İnjektif modüllerin karakterizasyonu
Characterization of injective modules
  1. Tez No: 382424
  2. Yazar: ÜLKÜ RABİA KUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA DOĞRUÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
İnjektif modüller, modül teorinin gelişiminde önemli bir yer alır. İnjektif modül teorisi farklı tanımlamalar ile geliştirilmiştir ve araştırmacılar injektif modüllerin pek çok genelleştirmelerini yapmışlardır. Bu tezde, biz injektif modüllerin farklı genelleştirmelerini karakterizasyonları bağlamında çalıştık. Bunun için A-injektif, principally injektif, quasi-injektif, pseudo-injektif, f -injektif, PP-M-injektif, small PPQ-injektif ve SP-M-injektif modülleri çalışılmıştır ve karakterizasyonları için denk şartlar incelenmiştir. Son olarak, ileri karakterizasyonlar için bu injektif modüller arasındaki ilişkiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Injective modules take important place in the development of module theory. The theory of injective modules being developed by different definitions and thus researchers make a lot of generalizations of injective modules. In this thesis, we study some different generalizations of injective modules in the sense of characterizations. Therefore A-injective, principally injective, quasi-injective, pseudo-injective, f -injective, PP-M-injective, small PPQ-injective and SP-M-injective modules has been studied and equivalent conditions has been examined for characterizations. Finally, the relations of this injective modules has been given for further characterizations.