Akarsu kıyı şevleri rehabilitasyon yöntemlerinde yapısal, bitkisel ve biyoteknik (karma) yaklaşımlar
Structural, vegetative and biotechnical (combined) methods for streambank rehabilitation
  1. Tez No: 382488
  2. Yazar: MELİH MERAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİDE CANDAN ZÜLFİKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Biotechnology, Architecture, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Akarsu kıyıları, kentsel ve kırsal alanlarda ekolojik, estetik, rekreasyonel ve çeşitli canlı türleri için yaşam alanı oluşturma gibi işlevleri ile korunması ve onarılması kaçınılmaz alanlardır. Endüstri devrimi ile birlikte çevreye karşı baskı ve zararlar artmıştır. Önceleri çevreye verilen zararın etkileri algılanmasa da zamanla doğadaki yıkımların büyük ölçüde kendini hissettirmesi ile insanları sorunlara karşı çeşitli tedbirleri geliştirerek uygulanmasını kaçınılmaz kılmıştır. Bu çalışmanın amacı, bozulmaya uğramış ya da koruma tedbirleri alınacak akarsu şevlerinde akarsu tipi ve bozulma için doğru metodun seçilmesini sağlayacak yöntemler araştırılmıştır. Çalışmada öncelikle biyomühendislik kavramından ve peyzaj onarımında kullanımından bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde, yatak tiplerine göre akarsular ve bitki dikim zonları bakımından şev bölgeleri hakkında bilgiler verilmiştir. Uygulama yapılacak olan şevlerde biyoteknik metotların öneminden ve genel olarak yatak ve şevlerde meydana gelen bozulmaların sebepleri hakkında bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde koruma ve onarım teknikleri yapısal, biyolojik ve karma(biyoteknik) teknikler açıklanmıştır. Bu tekniklerin uygulanması, avantaj ve dezavantajları bakımından bilgiler verilmiştir. Ayrıca, akarsu şevlerinde erozyonunu önlemede uygun metodun seçilmesinde etkili faktörler ve kullanılabilecek bitki türleri ele alınmıştır. Çalışma son bölümde akarsu yatak tiplerine göre hangi koruma ve onarım metodunun seçilebileceğini gösterir tablolar ile son bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Streambanks are fields that are inevitable to protect and mend with their aesthetic, recrational functions and beacuse of being home diverse species. With the industrial reform, pressure and damage on the environment has increased. Although this damage wasn't realized at the beginning, destruction of nature has made itself felt in time and made it inevitable for human to develop and apply certain precautions against these problems. Purpose of this study is to provide tight choice of method for river types and deterioration on the streambanks that has been damaged or for which protection precautions will be taken. Firstly, in the study, bioengineering concept and its usage in landscape mending was mentioned. In the third part, rivers according to their bed types and slope areas in terms of planting zones were mentioned. Information about the importance of biotechnic methods on slopes where there will be some applications and about the reason of deterioration on beds and slopes has been given. In the fourth part, protection and mending methods has been classed into three groups which are sructural, biological and mixed (biotechnic) under twenty eight titles. Information about application, adventages and disadventages has been given. Making the right choice of efficient factors to protect shore washout and plant types to be used has been mentioned.The study ends with the table that shows which protection and mending method can be chosen according to riverbed types.