Edirne'de farklı iki habitatta Pimplinae (Hymenoptera: Ichneumonidae) türlerinin tespiti, aylık ve mevsimsel değişimi
Monthly and seasonal changes of Pimplinae (Hymenoptera: Ichneumonidae) fauna of two localities in Edirne
- Tez No: 382489
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YURTCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Edirne'de farklı iki habitatta Pimplinae (Hymenoptera: Ichneumonidae) türlerinin habitat tercihleri, aylık ve mevsimsel değişimlerini tespit etmek amacıyla Mart 2012-Ekim 2013 tarihleri arasında yapılan bu çalışmada 13 Pimplinae türü tespit edilmiştir. Tespit edilen türler Clistopyga incitator (Fabricius,1793), C. rufator Holmgren, 1856, Exeristes roborator Förster, 1869, Itoplectis alternans (Gravenhorst, 1829), I. maculator Fabricus, 1775, I. melanocephala (Gravenhorst, 1829), I. viduata (Gravenhorst, 1829), Pimpla contemplator (Müller, 1776), P. rufipes (Miller, 1759), P. spuria Gravenhorst,1829, Perithous divinator (Rossius, 1790), Scambus brevicornis (Gravenhorst, 1829), Zaglyptus varipes (Gravenhorst, 1829)'dir ve C. incitator (Fabricius,1793) Türkiye faunası için yeni kayıt niteliği taşımaktadır. Kış aylarında ergin birey tespit edilememiş olup en fazla birey Haziran ve Ekim aylarında tespit edilmiştir. P. contemplator (Müller, 1776), ve P. spuria Gravenhorst,1829 en bol bulunan türler olarak tespit edilirken, Itoplectis alternans (Gravenhorst, 1829) ve I. maculator Fabricus, 1775 farklı habitat tercihleri olan türler olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was performed between March 2012 and October 2013 in order to determine habitat preferences and monthly and seasonal changes of Pimplinae (Hymenoptera: Ichneumonidae) species in two different habitats in Edirne province and a total of 13 species were determined. The determined species are Clistopyga incitator (Fabricius,1793), C. rufator Holmgren, 1856, Exeristes roborator Förster, 1869, Itoplectis alternans (Gravenhorst, 1829), I. maculator Fabricus, 1775, I. melanocephala (Gravenhorst, 1829), I. viduata (Gravenhorst, 1829), Pimpla contemplator (Müller, 1776), P. rufipes (Miller, 1759), P. spuria Gravenhorst,1829, Perithous divinator (Rossius, 1790), Scambus brevicornis(Gravenhorst, 1829), Zaglyptus varipes (Gravenhorst, 1829) among which C. incitator (Fabricius,1793) is a new record for Turkish fauna. Adult specimens could not be sampled during winter months and the highest number of specimens was obtained in June and October. The most abundant species were P. contemplator (Müller, 1776) and P. spuria Gravenhorst, 1829 and I. alternans (Gravenhorst, 1829) and I. maculator Fabricus, 1775 were found to be the species with different habitat preferences.