Dörtyol koşullarında yetiştirilen baş salatanın (Lactuca sativa var. capitata) verim ve bazı kalite özellikleri üzerine değişik yetiştirme yerleri ile organik gübrelerin etkisi
The effects of different grow places and organic fertilizers on yield and some quality characteristics of head salads (Lactuca sativa var. capitata) grown in dörtyol conditions
  1. Tez No: 382536
  2. Yazar: ALİ HASOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER SERMENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü labaratuvarlarında ve Hatay Dörtyol`da bir çiftçiye ait arazide yapılmıştır. Deneme açıkta ve alçak plastik tünellerde, normal gübrelemeye ek olarak farklı organik gübrelerin belirli dozlarda kullanımının, Tasna baş salata çeşidinin verim ve bazı kalite özellikleri üzerine etkilerini belirlemek amacıyla, 2012-2013 üretim döneminde yapılmıştır. Araştırmada, Liquid Humus, Humiplus, Humate ve Biofarm olmak üzere dört farklı organik gübre ve iki farklı yetiştiricilik şekli denenmiştir. Liquid Humus ve Humiplus gübre uygulamaları uygulanan gübreler arasında daha başarılı bulunmuştur. Kullanılan tüm organik gübrelerin sadece kimyasal gübreleme yapılan uygulamalara göre daha iyi sonuç verdiği, baş salatada bitki gelişimi, verim ve kaliteyi arttırıcı etkilerinin olduğu belirlenmiştir. Yetiştiricilik şekli olarak açıkta yetiştiricilik ile alçak plastik tünelde yetiştiricilik arasında verim ve kalite özellikleri bakımından farklılık olmadığı tespit edilmiştir. Ancak, erkencilik ve kötü hava koşullarına karşı koruyucu olduğu için alçak plastik tünelde yetiştiriciliğin açıktaki yetiştiriciliğe göre üstünlük sağlamadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in laboratories of Mustafa Kemal University, Faculty of Agriculture, Department of Horticulture and Hatay Dörtyol land of a farmer. Trial in the open area and low plastic tunnels, in addition to the classic fertilization different doses of organic fertilizers Tasna variety specific type of head lettuce yield and production during 2012-2013 was to determine the effects on yield and some quality characteristics. In the study, four different organic fertilizer and two different culture methods were tried. Liquid, Hummus and Humiplus fertilizers were successful among applicated fertilizers. All organic fertilizers according to used only chemical fertilizers are founded more successful, head salad plant growth, yield and quality-enhancing effects, respectively. According to growing of plants in the open, in the low plastic tunnel is more advantageous in terms of yield and quality characteristics compared to the result of this research have been identified. However, in order to be protective against adverse weather conditions, earliness and culture is superior to low plastic tunnels.