Sıcak su borusu kontrol ve test otomasyonu, çinko oksit (ZnO) güneş hücresi üretimi
Automation and control test at hot water pipe, production of zinc oxide (ZnO) solar cell
  1. Tez No: 382550
  2. Yazar: MESUT EKMEKÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE ERTEN ELA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tez iki çalışmadan oluşmaktadır. Tezin birinci çalışmasında ülkemizde ve dünyada yaygın olmayan ısıya dayanıklı PVC boru üretimi ve üretim esnasında yapılan kontrol testleri ve otomasyon sistemi incelenmiştir. Çalışma ile ilgili olarak bu alanda faaliyet gösteren ülkemizin önde gelen PVC üretim tesislerinden Plastsu Plastik firması ile ortak çalışılmıştır. PVC boru üretim ve otomasyonu için tüm ekipmanlar firmada kurularak faaliyete geçirilmiş, kurulan ekipmanın otomasyonu incelenerek tezde sunulmuştur. Tezin ikinci çalışmasında ise ZnO güneş hücreleri üretimi ve karakterizasyonları gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda, Ag katkılı ZnO nanoçubuk ve nanoçiçek yapılarda sentezlenmiş ve XRD, SEM ve EDX analizleri ile yapıları karakterize edilmiştir. Elde edilen ZnO nanoyapılı malzemeler boya duyarlı organik güneş hücrelerinde denenmiştir. J-V ve IPCE karakterizasyonları gerçekleştirilerek pil verimlilikleri karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of two works. In the first work of this thesis, heat-resistant PVC pipe production which is not common in our country and at the world and production-processcontrol testings and automation systems were investigated. This study has accomplished in co-operation with Plastsu Plastic Company, leading and operating company in PVC pipe production in our country. All equipments for the production of PVC pipes were set up in the company andautomation operations began after the examination of the automation equipments presented in the thesis. In the second work of the thesis ZnO solar cell production and characterization were carried out. In this context, and Ag-doped ZnO nanorods synthesized in nanoflower structure and XRD, SEM and EDX structures analysis have been characterized. The obtained ZnO nanostructured organic materials have been used in dye-sensitized solar cells. JV and IPC characterizations were characterized by performing cells efficiency.