Işık yayan organik diyotların performns ve karakteristiklerinin incelenmesi
Investigation of performance and characteristics of organic light emitting diode
  1. Tez No: 382549
  2. Yazar: SHIRIN SIYAHJANI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE ERTEN ELA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu yüksek lisans çalışmasında, sabit HTL ve ETL kalınlıklanırda, aktif tabakanın(EL)kalınlığını değiştirerek, OLED aygitina ait optiksel ve elektriksel değişimler tespit edilmiştir. Daha sonra, elde edilen sonuçlar değerlendirilerek optimize ışık verimi için uygun OLED yapısı belirlenmiştir. Bu amaçla, ITO/PEDOT:PSS(35nm)/ Ir(mppy)3(%6wt%):PBD(%24):TPD(%9):PVK(%61)/LiF(0,7 nm)/Al(100nm)konfigürasıyonunda, farklı aktif tabaka kalınlıklarına sahip, dört tür OLED aygıtı hazırlanmıştır. dönü kaplama tekniğiyle,farklı dönme hızlarında kapalanan aygıtların aktif tabakalarına ait kalınlıklar, profilometre ile belirlenmiştir. Üretilen OLED aygıtlarının akım yoğunluğu-gerilim, dalga boyuna göre elektrolüminesans, gerilim-lüminesans ve akım yoğunluğu-elektrik alan analizleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar tartışılmış ve her bir analiz sonucunun, birbiriyle olan uyumluluğu irdelenmiştir. sonuçta, yukarıdaki kofigürasiyonda hazırlanan yeşil renk fosforesans OLED için EL tabaka kalınlığı tespit edilmiştir(56nm). Islak kaplama tekniğiyle hazırlanan aygıtlarda, en iyi değerler, 2,8mA altında, 3,6V'luk açma kapama gerilimi ve 575,5cdm-2'lik ışıma olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this Msc thesis,polymer based organik light emitting diode (OLED)with various active layer thickness have been fabricated and characterized. OLEDs were configured in a structure of ITO/PEDOT:PSS(35nm)/Ir(mppy)3(%6wt%):PBD(%24):TPD(%9):PVK(%61)/LiF(0.7nm)/Al(100nm).Emissive layer of TPD:PBD:PVK:Ir(mppy)3 was deposited with thickness ranging of 91nm, 56nm, 42nm and 35nm. Thicknesses of the active layers of coated with spin coater have been determined by using profilometer. After that,thicknesses of active layer were optimized for efficient phosphorescent OLED device by determining the optical and electrical parameters.From the current density, luminance, voltage characteristics of OLED,proper thickness of the organic layer (56nm)was able to determined. The solution processed OLED device exhibited a turn-on voltage of 3.6V and maximum luminance of 575.5 cdm-2 at 2.8mA.