Ağır metal stresi ile gamma-amino bütirik asit (gaba) etkileşiminin incelenmesi
Exami̇nati̇on of the i̇nteracti̇on between heavy metal stress and gamma-ami̇no butyric acid (gaba)
  1. Tez No: 382592
  2. Yazar: ZEYCAN AKCAN DAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİKE BOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Ağır metaller, bitkilerde enzimlerin inaktive olmasıyla hücresel/moleküler seviyede pek çok fizyolojik süreci hasara uğratarak fitotoksisiteye neden olmaktadır (Pagliano et al.,2006). γ-Aminobütirik asit (GABA), bakteriler, bitkiler ve omurgalılarda bulunan dört korbonlu proteinik yapıda olmayan bir amino asittir (Steward et al., 1949). Bitkilerde, GABA için sinyalizasyon, böceklere karşı savunma,hücrelere öncülük etme gibi birden fazla roller önerilmiştir (Kinnersley ve Turano, 2000; Bouche et al., 2003). Çeşitli araştırmalarda, abiyotik stres koşullarında GABA seviyesindeki değişimler incelenmiştir (Kinnersley and Trurano, 2000) fakat ağır metal stresi koşullarındaki GABA düzeyleri ve değişimlerini içeren çalışmalar fazla bulunmamaktadır. Bu çalışmada Tütün (Nicotiana tabacum) bitkisinde ağır metal stresi ile GABA metabolizması ilişkisinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla, tütün bitkileri farklı konsantrasyonlarda çinko sülfat (ZnSO4) ile indüklenen ağır metal stres koşullarında, GABA ve Glutamat miktarındaki değişimler, Glutamat Dekarboksilaz (GAD) ve Glutamat Dehidrogenaz (GDH) enzimlerindeki aktivite değişimleri ve çeşitli fizyolojik parametreler incelendi. GABA, Glutamat miktarları ve enzim aktiviteleri stres gruplarında farklı düzeylerde belirlendi. Tütün bitkisinde, ZnSO4 ile indüklenen abiyotik stresin GABA metabolizmasını ve bitkilerin strese alışma süreçlerini etkilediği saptandı.
Özet (Çeviri)
Heavy metals phytotoxicity may effect from interchange of unlimited physiological processes caused at cellular/molecular level by inactivating enzymes, blocking functional groups of metabolically significant molecules(Pagliano et al ., 2006; La Rocca et al., 2009). γ- Aminobutyrıc acid is a four-carbon non-protein amino acid founded from bacteria to plants and vertebrates (Steward et al., 1949). In plants, multiple roles have been proposed for GABA such as tosignalization, defense against insects and lead the cells (Kinnersley ve Turano, 2000; Bouche et al., 2003; Bouche ve Fromm, 2004). In various research, change in the level of GABA is examined by the effect of abiotic stress (Kinnersley and Trurano, 2000) but there is not much research involving GABA levels and changes in heavy metal stress. The aim of this study was examination of the interaction between heavy metal stress and gamma-amino butyric acid (GABA) ın Nicotiana tabacum plants. GABA and glutamate contents, activities of Glutamate dehydrogenase (GDH) and Glutamate decarboxylase (GAD) enzymes and physiological parameters were measured in order to evaluate the effect of heavy metal stres induced by different concentration zinc sulphate in tobacco plant. Amount of GABA and Glutamate and enzyme activity was determined at different levels of stress groups. In tabacco plants, the GABA metabolism and acclimatization of the plants to stress were found to be affected of abiotic stress induced by zinc sulphate.