Türkiye'de yaşayan Agamıdae familyası türlerinde 'yağmur içme rain-harvesting' davranışının araştırılması
Rain harvesting behaviour in Agamid lizards of Turkey
  1. Tez No: 382594
  2. Yazar: MELODİ YENMİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİNÇER AYAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de yaşayan Agamidae familyasına dahil dört türün bireyleri yağmur içme davranışının varlığı ve yokluğu bakımından, davranışsal, histolojik ve elektron mikroskobisi yöntemleriyle incelenmiştir. Dağılışlarına göre Doğu ve Orta Anadolu ile Ege ve Akdeniz bölgelerinden yakalanan örnekler teraryumlarda gözlenmiş, sulama deneylerine tabi tutulmuş ardından elektron mikroskobu ve ışık mikroskobunda deri örnekleri incelenmiştir. Buna göre Phrynocephalus horvathi (Mehely, 1894) yağmur içme davranışı göstermekte, Stellagama stellio (Linnaeus, 1758) ve Paralaudakia caucasica (Eichwald, 1831) davranışı göstermemektedir. Trapelus lessonae (De Filippi, 1865) ile gerçekleştirilen davranış çalışmaları ile deri incelemelerinin histolojileri arasında farklılıklar bulunduğundan kesin bir sonuç için ileri araştırmalar yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, four agamid lizards live in Turkey, has been investigated for having rain drinking behaviour via behavioral, histological and electron microscobical methods. Individuals which was captured from Eastern, Middle Anatolia, Egean and Mediterranian regions were observed in terariums, experimented with water than skin samples studied with scanning electron and light microscopes. Phrynocephalus horvathi (Mehely, 1894) is a rain drinking species while Stellagama stellio (Linnaeus, 1758) and Paralaudakia caucasica (Eichwald, 1831) are not. There were differences between Trapelus lessonae's (De Filippi, 1865) behavioral studies and histological light microscopy studies; therefore advanced researches are needed.