Long-term dynamic response of hagia sophia in Istanbul to earthquakes and atmospheric conditions
Ayasofya'nın depremler ve atmosfer koşulları altındaki davranış özellikleri
- Tez No: 382616
- Danışmanlar: PROF. DR. ESER ÇAKTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Tarih, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, History, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Son yıllarda, küresel ısınmaya bağlı iklim değişikliklerinin etkilerinin artması ile birlikte, atmosfer koşullarının yapılar üzerindeki etkileri önem kazanmıştır. Bu tezde, değişen atmosferik koşulların ve depremlerin sanat tarihinin en önemli eserlerinden biri olan ve UNESCO dünya kültür mirası listesinde bulunan Ayasofya'nın modal parametreleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. İlk olarak, Ayasofya'nın sıcaklık, rüzgâr hızı, nem ve yağış miktarı gibi atmosferik faktörlere bağlı frekans değişimi gözlemlenmiştir. İvme kayıtları yarım saatlik segmentlere bölünmüş ve bu segmentlerin kısa zamanlı Fourier dönüşümü metodu yardımıyla, Fourier büyüklük spektrumları elde edilmiştir. Bu spektrumlardan elde edilen frekans değerleri birleştirilerek, bir yıllık frekans değişimi elde edilmiştir. Daha sonra bu frekans değişimi tek tek atmosferik faktörler ile kıyaslanmış ve sonuçlar değerlendirilmiştir. İkinci olarak ise, Ayasofya'nın farklı depremler etkisi altındaki dinamik davranışı incelenmiştir. Yapının modal parametreleri ve mod şekilleri her deprem için belirlenmiştir. Daha sonra, her deprem için yapının frekansındaki düşme miktarı incelenmiş ve bu düşüşün depremin ivmesi ve süresi ile ilişkisi irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The effects of atmospheric factors on structural behavior have gained more importance due to climate change as result of global warming in recent years. In this thesis, the effects of ground motions and atmospheric variations on the modal parameters of Hagia Sophia in Istanbul, which is one of the most prominent structures created in the history and is in the UNESCO world heritage list, are examined. Firstly, the frequency variation of Hagia Sophia due to atmospheric conditions such as temperature, wind speed, humidity and precipitation has been assessed. For this purpose, acceleration records are divided into half-hour segments and the Fourier amplitude spectra of each segment are calculated using short-time Fourier transform. In this way, an annual frequency variation of the structure is achieved by combination of frequency values obtained from these spectra. Afterwards, the frequency variation of Hagia Sophia is compared with the variation of atmospheric conditions and the results are assessed individually. Secondly, the dynamic behavior of the Hagia Sophia during different earthquakes is analyzed. The modal parameters and mode shapes of the structure are determined. The decrease associated with the first two modal frequencies of the structure during each earthquake is calculated. Finally, the effect of maximum acceleration and duration of strong ground motion on modal frequencies of the structure is investigated.