Two-finger keyboard design for turkish language
Türk dili için iki-parmak klavye tasarımı
- Tez No: 382649
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAD AĞPAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Kareli Atama Problemi (KAP) tesis yerleşim dizaynı, çizelgeleme, istatistiksel veri analizi. gibi çeşitli uygulama alanlarına uygulanabilir. Bu yüzden, araştırmacılar tarafından bu problem çok fazla çalışılmıştır. Araştırmacılar şimdiye kadar bu problemi çözmek için çok fazla çözüm yöntemi geliştirmiştir. KAP' nin en meşhur uygulamarından biri tek parmak sanal klavye yerleşim problemidir. Daha kolay e-mail göndermek ve mesaj yazmak için akıllı telefonlar ve PDAlar hızla gelişmektedir. Son zamanlarda, PDAlar ve akıllı telefonlar yazı girişi için geleneksel klavye yerine sanal klavyeyi yaygın olarak kullanmaktadır. Bu çalışmada, iki parmak sanal klavye dizaynı daha iyi klavye yerleşimini elde etmek için incelenmiştir. Mete & Ağpak(2012) tarafından geliştirilen KAP modeli lineerleştirilmiş ve genetik algoritma prosedürü geliştirilmiştir. Geliştirilen çözüm teknikleri Türk dili için yeni sanal klavye düzeni bulmak için uygulanmıştır. İlk olarak genetik algoritma çalıştırıldı ve bulunan sonuç optimum sonucu bulmak için başlangıç çözümü olarak tam algoritma modeline verilmiştir. Sonuç olarak, bulunan iki parmak sanal klavye düzeni kullanılabilirlik testi, hata oranı, yazma hızı ve öğrenilebilirlik faktörlerine dayanarak F ve QWERTY klavyeleri ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Quadratic assignment problem (QAP) can be applied most various application areas such as facility location design, scheduling, statistical data analysis. Therefore this problem has been mostly studied by researchers. By now, researchers have developed many solution techniques to solve this problem. One of the most popular applications of QAP is single finger virtual keyboard layout problem. Smart phones and Personal Digital Assistants (PDAs) have acceleratingly developed to easily use technologies such as e-mail, text message. Newly, PDAs and smart phones use virtual keyboards to enter text document instead of conventional hardware keyboards. In this thesis, two-finger stylus keyboard layout is analysed for developing better keyboard layout in this new environment. QAP model for the problem which is developed by Mete & Ağpak (2012) is linearized and genetic algorithm procedure is developed. Developed solution techniques are applied to find new virtual keyboard layout for Turkish language. Firstly genetic algorithm is run and the found solution has been given to the exact algorithm model as initial solution to find optimum solution. Finally, the two finger virtual keyboard layout which is found is compared with F and QWERTY keyboards based on usability test, error rate, typing speed and learning factors.