A methodology for developing an optimal and ergonomic keyboard layout for touch typists and its application to turkish language
On parmak klavye kullanıcıları için optimal ve ergonomik bir klavye yerleşimi geliştirme metodolojisi ve türkçeye uygulanması
- Tez No: 387394
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT EKŞİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Linguistics, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 272
Özet
Bu çalışmada on parmak yazım prensipleri temel alınarak hem ergonomik hem de verimli klavye yerleşimleri oluşturmak için yeni ve özgün bir yöntem geliştirilmiştir. İki amacı olan çok amaçlı bir matematiksel model kurulmuştur. Amaçlardan birincisi yazım hızıyla, diğeri ise yüklerin parmaklara kapasiteleri gözetilerek dağıtılmasıyla alakalıdır. Modelin parametreleri istenen hedef parmak yükleri ve digraf maliyetleriyle birlikte ilgili dildeki harflerin monograf ve digraf sıklıklarıdır. Deneysel olarak belirlenen ceza parametreleri, herhangi bir dilin klavye yerleşimi optimizasyonunda kullanılabilecek evrensel parametrelerdir. Modelin Türk diline uygulanması ve Türk dili için optimal bir klavye yerleşiminin bulunabilmesi için Pareto baskınlık yaklaşımıyla“non-dominated sorting genetic algorithm II (NSGA II)”isimli optimizasyon tekniği kullanıldı. Optimizasyon sonuçlarından elde edilen 152 klavye yerleşiminden hem monograf hem de digraf cezalarını en aza indiren üç tanesi Türkçe'nin en iyi klavye yerleşimi olabilmesi için aday olarak seçildi. Bu seçilen yerleşimler, optimizasyon sonuçları, Dvorak'ın ölçütleri ve deneysel geçerlilik çalışmaları ile elde edilen tendon hareketi miktarı ve yazım hızı ölçütleri dikkate alınarak F ve Q yerleşimleriyle karşılaştırıldılar. Sonuçlar, tüm üç aday klavye yerleşiminin optimizasyon sonuçları ve Dvorak'ın ölçütlerine göre F ve Q yerleşiminden daha iyi olduğunu ortaya koydu. Tendon hareketi miktarı ölçütüne göre ise, her bir aday klavye yerleşiminin toplam tendon hareketi miktarı F ve Q yerleşimlerinkinden daha azdı. Ayrıca, iki aday yerleşimde tendon hareketlerinin parmaklar arasında dağılımı F ve Q yerleşimlerine göre daha düzenliydi. Yazım hızı kriterine göreyse, aday yerleşimler Q yerleşiminden daha iyiydi, ancak F klavye ile aralarında istatistiksel anlamda önemli bir fark yoktu. Sonuçların hepsi gözden geçirildiğinde, aday yerleşimlerden biri olan“E klavye yerleşimi”Türkçe on parmak yazım için en iyi yerleşim olarak seçildi.
Özet (Çeviri)
In this study, a new and novel method of developing both ergonomic and efficient keyboard layouts is introduced based on the touch typing principles. A multi objective mathematical model with two objectives is defined. One of the objectives is related with the speed of typing while the other is related with the distribution of typing load among the fingers according to their capabilities. The parameters of the model are desired target finger loads and digraph costs; and monograph and digraph frequencies of the letters in the specified language. The experimentally determined penalty parameters are universal that can be used in keyboard layout optimization of any language. An optimization technique, namely“non-dominated sorting genetic algorithm II (NSGA II)”with Pareto dominance approach, is used for the application of the model and developing an ergonomic and optimal keyboard layout for Turkish language. Based on the optimization results, three of the obtained 152 layouts that minimize both monograph and digraph penalties are selected as the candidates of the best keyboard layout for Turkish language. These selected layouts were compared with F and Q layouts through optimization results, Dvorak's criteria and experimental validation studies considering tendon travel of fingers and typing speed. The results indicate that all three candidate layouts are better than the Q and F layouts according to the optimization results and Dvorak's criteria. With respect to the experimental validation studies, total tendon travel of three candidate layouts were less than F and Q layouts. In addition, tendon travels of two candidate layouts were relatively evenly distributed across fingers compared to the Q and F layouts. For the typing speed criterion, candidate layouts were better than Q layout, but not significantly different than F layout. Based on the overall results, 'E layout' which is one of the candidate layouts is selected as the best layout for touch typing in Turkish language.