Analysis of electroencephalography (EEG) signals taken from patients suffer from major depressive disorder
Majör depresyonlu hastalardan alınan EEG sinyallerinin analizi
- Tez No: 382692
- Danışmanlar: PROF. DR. SADIK KARA, YRD. DOÇ. DR. SAİME AKDEMİR AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Nöroloji, Psikiyatri, Bioengineering, Neurology, Psychiatry
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma depresyonun tanı ve derecelendirmesine yönelik fizyolojik kriterlerin belirlenmesini amaçlamaktadır. Bu kriterler kliniklerde psikolojik ölçü olarak da kullanılmaya başlanılabilir. Kriterler beyin aktivitelerini yansıtan EEG sinyallerinin wavelet ve lineer olmayan metodlar ile değerlendirilmesiyle belirlendi. Bu çalışmada, majör depresyonlu hastalar ve sağlıklı bireylerden EEG ve kan hacim sinyalleri sessizlik, gürültü ve dinlendirici işitsel uyaran periyotları esnasında kaydedildi. Kaydedilen sünyaller sinyal işleme yöntemüyle analiz edilerek, sonuçlar majör depresyonlu hastalar ve sağlıklı bireyler arasındaki farklılıkları göstermek amacıyla karşılaştırılmıştır. Ek olarak, önerilen metodlar ve yöntemler ileride yapılacak olan psikiyatrik rahatsızlıklarla ilgili çalışmalara bir örnek teşkil etme amacı taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was determination of physiological criteria intended for the diagnosis and grading of depression. Those criteria could be started to use in place of psychiatric scales in clinics. Designation of such criteria was succeeded by evaluating the EEG that reflects the brain activities by means of the wavelet and non linear methods. In this study, EEG signals were recorded from patients who are with major depressive disorder and healthy individuals during resting, disturbing, and relaxing auditory stimulation periods. Recorded signals analyzed with signal processing method were compared to demonstrate the differences between major depressive disorder patients and healthy subjects. In addition, the proposed project with the methods and perspectives may lead to other studies related to different psychiatric disorders.