A novel led based light system for pdt applications in 96 well-plate cell culture
96'lı hücre kültürü kaplarında fotodinamik tedavi deneyleri için uygulanabilecek led tabanlı özgün bir ışık kaynağı
  1. Tez No: 382698
  2. Yazar: MEHMET NECMİ BURGUCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAŞİM ÖZGÜR TABAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Fotodinamik tedavi(FDT) içerisinde yaşa bağlı görme kaybı ve kötü huylu kanserlerin tedavisi de olmak üzere birçok medikal durumu tedavi etmek için yaygın olarak kullanılan bir tedavi türüdür.Aynı zamanda en az kesi ile ve kimyasalın organizmaya verdiği zararı minimize etmek için bir tedavi stratejisi olarak da belirlenebilir. Birçok modern FDT uygulamaları üç temel bileşenden oluşur; fotoduyarlı madde, ışık kaynağı ve dokunun içerisinde bulunan oksijen.Doku içerisindeki oksijen radikallerini oluşturabilmek için kullanılan ışık kaynağının dalgaboyu kimyasalı aktif hale geçirebilecek dalgaboyunda olmalıdır.Bu üç bileşen biraraya gelerek bulunduğu dokuyu yokeder.Bu doku fotoduyarlı maddenin olduğu veya ışığın belirli bir yere uygulanmasıyla belirlenebilir. Bu araştırma in-vitro çalışmalarda kullanılacak ışık sistemleri üzerine yoğunlaşır.LED ışık kaynaklarının diğer koherent ve koherent olmayan ışık kaynakları gibi kullanılabileceğini gösterir, bazı kimyasallar üzerindeki etkisini inceler. Sonuç olarak 96 hücre kültürü kapları için dizayn edilen ışık sistemini inceler. Dizayn edilen ışık sistemi üzerindeki mikroişlemcili kart sayesinde sürekli ışıma ve kesikli ışıma şeklinde kullanılabilir.Herhangi bir sıcaklık değişimi olmadan uzun sure kullanılabilir. Yapılan bu araştırma, sonunda çıkan sonuçlarla, gelecekte bu tür ışık sistemleri ile in-vivo, hayvan ve insan deneylerinin yapılmasına bir ön çalışma olabilecek niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Photodynamic therapy (PDT) is used clinically to treat a wide range of medical conditions, including wet age-related macular degeneration and malignant cancers, and is recognised as a treatment strategy which is both minimally invasive and minimally toxic. Most modern PDT applications involve three key components; a photosensitizer, a light source and tissue oxygen. The wavelength of the light source needs to be appropriate for exciting the photosensitizer to produce reactive oxygen species. The combination of these three components leads to the chemical destruction of any tissues which have either selectively taken up the photosensitizer or have been locally exposed to light. This investigation focused on the illumination system used for In-Vıtro PDT (Photodynamic theraphy), usibility of LED (Light Emitting Diodes)'s inside the other coherent and noncoherent light sources, effect of the LED's (Light Emitting Diodes) on some photoactive chemicals, as a result of the investigation design of a light system for in vitro PDT applications. This light emitting diode light system allows us to do experiment with continuous wave illumimation and pulsed wave illumination with the aid of the microcontroller on it. The light system can be used for long time periods without any temperature change on light emitting diodes. This investigation allows us to use this product as in-vivo cell culture experiments, animal experiments and at the end human trials of the Photodynamic therapy in future.