Synthesis, physicochemical properties and theoretical modelling of glutamic acid and lysine based amphiphilic molecules
Glutamik asit ve lizin esaslı amfifilik moleküllerin sentezi, fizikokimyasal özellikleri ve teorik modellemesi
  1. Tez No: 382734
  2. Yazar: TUĞBA HAZAL ALTUNOK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEDAT COŞGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında, glutamik asit ve lizin içeren amino asit bazlı, iki zincirli, katyonik amfifilik moleküller çalışılmıştır. Amfifiller üzerindeki iki zincir amit ve ester bağları ile bağlanmış ve katyonik kısım alfa amino grubu olarak seçilmiştir. Farklı amino asitlerin ve bağ türlerinin kullanımı ile, glutamic asit ve lizin, amit bağı ile ester bağı arasındaki fark belirlenmeye çalışılmış, bu amaçla POM, SEM gibi bazı fiziksel tekniklerden yararlanılmıştır. Master tezinin bir diğer amacı ise amfifillerin kendiliğinden yığılma davranışının teorik ve deneysel sonuçlarının kıyaslanmasıdır.
Özet (Çeviri)
In this master thesis amino acid based double chained cationic amphiphilic molecules have been studied including lysine and glutamic acid. Two chains on the amphiphiles were attached by forming amide and ester bonds and the alpha amino group was choosen as the cationic part. By using different types of amino acids and bond types, both difference of glutamic acid and lysine, effect of amide bond and ester bond was tried to be determined. In order to make this some of the physical techniques were used such as POM, SEM, etc. Another subject of this master thesis is to compare experimental and theoretical results of the self-assembly behavior of the amphiphiles.