Preparation of pamam modified hydroxyapatite / chitosan based composite scaffolds for tissue engineering applications
Pamam modıfıye hıdroksıapatıt / kıtosan temellı kompozıt doku ıskelelerının doku mühendıslığı uygulamaları ıçın hazırlanması
  1. Tez No: 382735
  2. Yazar: MERVE ALTIKARDEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ŞENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Mühendislik ve yaşam bilimleri ilkelerini uygulayan disiplinlerarası bir alan olan doku mühendisliği, kendi hücreleriniz ile ya da benzer biyolojik yaratılıştaki birisi ile yeni organlar ve vücut parçaları yaratmayı amaçlamaktadır. Doku mühendisliği hastanın vücudu içinde hastalıklı ya da zarar görmüş organların değiştirilmesi veya tamiri için araçlar sunar. İnsanlara yardım etmek için ürünler geliştirerek hayatımızı daha iyi yapma yollarının üzerinde durur. Doku mühendisliği hücreleri, biofaktörleri ve iskelelerini içerir. Çalışma kapsamında, Hidroksiapatit yüzeyi, ester ve amin gruplarıyla fonksiyonlandırılmış Poliamidoamin (PAMAM) dendrimeri ile modifiye edilmiştir. Modifikasyona 1., 2.,ve 3. jenerasyonlara kadar devam edilmiştir. Elde edilen yapıların karakterizasyonları, FT-IR, XRD ve Termogravimetrik Analiz (TGA) ile yapılmıştır. Çalışmanın amacı, sadece kitosan, kitosan-hidroksiapatit, amin modifiye kitosan-hidroksiapatit ve PAMAM modifiye hidroksiapatit / kitosan türevleri kullanılarak hazırlanmış doku iskelelerini karakterize etmek ve Mezenkimal Kök Hücre (hMSC) hat aktivitesine bu yapıların etkilerini belirlemektir. % 85 civarında deasetilasyon derecesine (DD) sahip ve yaklaşık 100 μm civarında gözenek boyutu olan kitosan temelli doku iskeleleri dondurarak kurutma tekniğiyle hazırlanarak hücre kültürü çalışmaları ile iskelelerde hücrelerin davranışları (yapışma, üreme ve sitotoksisite) incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Tissue engineering, an interdisciplinary field that applies the principles of engineering and life sciences, aims to create new organs and body parts out of your own cells or someone with a similar biological makeup. Tissue engineering offers the means for replacing or repairing diseased or damaged organs within the patient's body. It focuses on ways to make our lives better by developing products to help people. Tissue engineering includes cells, biofactors and scaffolds. Bone tissue engineering aims to induce new functional bone regeneration via the combination of cells, biofactors and scaffolds. In this study, Hydroxyapatite was modified via grafting ester- and amino-terminated dendrimer-like polyamidoamine (PAMAM) by repeating two processes: (1) Michael addition of methyl acrylate (MA) to surface amino groups, and (2) Amidation of the resulting esters with ethylenediamine (EDA). Their structures were characterized by infrared spectra (FT-IR), X-ray diffraction (XRD) and Thermogravimetric Analysis (TGA). The objectives of the study are to prepare and characterize the scaffolds which are prepared using only chitosan, chitosan-hydroxyapatite, amine modified chitosan-hydroxyapatite and PAMAM modified hydroxyapatite/chitosan derivatives and to identify the effects of these structures on the activity of Human Mesenchymal Stem Cell (HMSC) line. Scaffolds were prepared by freeze-drying technique using chitosan with the deacetylation degree (DD) of >85 %. The pore size of these scaffolds was around 100 μm. The behaviours (attachment, proliferation and cytotoxicity) of cells were investigated with cell culture tests.