Parametric study of oil and gas internal pressures in buried pipelines
Gömülü petrol ve gaz boru hatları iç basınçı parametrik çalışması
- Tez No: 382797
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN DURSUN SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada, gömülü petrol ve gaz boru hatlarında sıvı iç basıncı, statik yük altında farklı toprak durumlarındaki davranışı parametric olarak analiz edilmiştir. Çelik borunun tavan deplasmanı farklı toprak koşulları (yoğun kum, gevşek kum ve kil) vegömülme derinlikleri için uygulanan yüzey yükleri ile ilgili sayısal hesaplamalar yapılmıştır. Boruların mekanik davranış, iki boyutlu sonlu eleman metodu ile, PLAXIS-2D, analiz edilmiştir. Sonuçların bir kısmı analiz edilmiş ve değerlendirilmiştir. Bu bağlamda, sonuçlar doğrusal olmayan regresyon analizi ile modellenmiştir. Zemininetkisi (yoğun kum, gevşek kum ve kil), gömülme derinliği, malzeme (petrol ve gaz), uygulanan yükün konumu, borular, iç sıvı basıncı gibi borunun mekanik parametreleri (bitişik boru çapı ve boru duvar kalınlığı) araştırılmıştır. Aynı zamanda karşılaştırmalarda gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study presents a parametric analysis of the behavior of buried oil and gas pipelines in different soil condition, subjected to static loading, where the influence of fluid internal pressures is taken into account. The crown steel pipe displacement has been computed numerically with respect to the applied surface loads for different burial depths of soil conditions (dense sand, loose sand and clay). The mechanical behavior of pipes is evaluated by means of a two- dimensional finite element method PLAXIS. A large number of the calculation results were analyzed and evaluated. On this basis, the results were fitted by non-linear regression analysis. This study is concerned with the effect of soil media (dense sand, loose sand and clay), burying depth, fluid materials (oil and gas), location of applied load, adjoin pipes, internal fluid pressure and mechanical parameters of pipe (such as pipe diameter and pipe wall thickness).Comparison was also carried out.