Elazığ yöresinde yaygın olarak kullanılan yemlerin bakteri ve mantar bakımından hijyenik durumu üzerine bir araştırma
- Tez No: 38281
 - Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA SARI
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
 - Yıl: 1994
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Fırat Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 96
Özet
?8 5. ÖZET Bu araştırma, Elazığ yöresinde üretim yeri, depo ve yemliklerden alınan 204 adet yem hammaddesi ile 148 adet karma yemin,“üretim-depolama- yedirme”zinciri içerisinde, bakteri ve mantar florasını tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Üretim yeri ve depolardan alman örneklerde ham su düzeyi, ortalama olarak sırasıyla, tahıllarda % 10.26 ve 112.73, küspelerde 19.99 ve 112.25, hayvansal yemlerde %' 9.75 ve 111.92, premikslerde ^8.25 ve 110.92, şeker üretimi yan ürünlerinde de % 54.03 ve % 59.81 oranında tespit edilmiştir. Üretim yeri, depo ve yemliklerden alman karma yem örneklerine ilişkin ham su düzeyleri, ortalama olarak sırasıyla, % 11.77, 13.12 ve 13.73 şeklinde bulunmuştur. Üretim ve depo yerlerinden alman tahıl taneleri, küspeler, hayvansal yemler, şeker üretimi yan ürünleri ve premikslere ilişkin örneklerde bakteri sayılan, sırasıyla, 1023x1 O3 ve 2200x1 03, 8 12x1 03 ve 2 143x1 03, 1020x1 03 ve 2060x1 03, 1560x1 03, ve 3345x1 03, 206xİ03 ve 385x1 03 adet/g, küf sayılan ise, sırasıyla, 10.9x1 03 ve 30.8x1 03, 6.6x1 03 ve 23x1 03, 8.4x1 03 ve 20.5x1 03, 11. 6x1 03 ve 36.5x1 03, 1.7x1 03 ve 5.3x1 03 adet/ g olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
80 6.surıriÂR¥ The current study was undertaken to determine the microbiological flora of 204 feed ingredient samples and 148 mixed feed samples ( harvest- storage - feeding chain) obtained from feed plants., stores and feeding troughs in Elazığ province. Average moisture contents of samples obtained from plants and stores were found to be 10.26 % and 12.73 % in cereals., 9.99 % and 12.25 % in meals, 9.75 I and 1 i.92 1 in animal products, 8.25 % and 10.92 % in premixes and 54.03 % and 59.81 % in sugar by-products. Likewise, average moisture contents of mixed feed samples taken from feed production places, stores and feeding troughs were found to be 1 1.7 %, 13.12 % and 13.73%. The average bacterial counts in samples of cereal grains, meals, animal products, sugar by-products and premixes were 1023xl03 and 2200x1 03, 812x103and 2143x103, 1020x103 and 2060x1 03, 1560x103 and 3345x1 03, 206x1 03 and 385x1 03 nurnber/g, whereas, in terms of mould counts these numbers were found to be 10.9X103 and 30.8x1 03, 6.6x1 03 and 23x1 03, 8.4x1 03 and 20.5X103, 1 1.6x103 and 36.5x1 03, 1.7x103 and 5.3x1 03 number/* g, respectively. The difference between the bacterial counts in samples taken from the feed production places and stores were found to be statistically significant. P values are as follows; barley : pel of moisture and bacterial ( r=0.90) and mould counts (r=0.91) and duration of storage and bacterial ( r=0.73) and mould counts (r=0.95). The average bacterial counts in ruminant mined feed taken from feed production places, stores and feeding troughs were 1436x103, 4043x1 0^ and 5736x1 01* nurnber/g, 'Whereas avarege mould counts were 12.23x10^, 36.63x 1 0~' ve 58.06x 1 03 number/g respectively. The difference between the numbers of bacteria and moulds in samples from feed production places, stores and feeding troughs were found to be statistically significant ( p number/g, vfhereas, mould counts were found to be13.5x103, 24.1x10^ and 40.8x1 03 nurnber/g, respectively.