Metal endüstrisinde atık yönetimi ve Avrupa Birliği ülkeleri ile karşılaştırılması
Industry waste management and comparison with European Union countries
- Tez No: 382866
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEYMA ORDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Tez çalışmasının amacı, örnek sektör olarak seçilen metal endüstrisinde katı, sıvı ve gaz atıkların belirlenmesi, kaynağında ayrı toplanması, geri kazanımı ve yeniden kullanılabilirliği ile ilgili 05.07.2008 tarih ve 26927 sayılı Atık Yönetimi Genel Esaslarına Ait Yönetmelik çerçevesinde alternatiflerin belirlenmesi ve metal sektöründe uygulanabilirliliğinin incelenmesi ve Avrupa Birliği Ülkelerindeki örnek uygulamalar ile karşılaştırılmasıdır. Atık yönetimi atıkların tesisin içinde oluştuğu yere göre belirlenen adımlarla yönlendirilmesini gerektirir. Birçok firma için atık yönetimi stratejilerini uygulamak, organizasyonun mevcut ve potansiyel etkilerini anlamak ve atıkları kontrol altında tutarak ekonomik tasarruf sağlamaktır. Bu açıdan seçilen sektörde uygulanabilecek atık yönetimlerinin incelenmesi, geri kazanım, geri dönüşüm açısından atıkların değerlendirilmesi ve bertarafa gidecek atıkların kaynağında azaltılması önemlidir. Böylece ambalaj atıklarının ve tehlikesiz atıkların geri dönüşümü ile doğal kaynaklarımız korunur, enerji tasarrufu sağlanır, atık miktarı azalır, çevre kirliliği önlenir. Bu çalışmada bir metal endüstrisinde oluşabilecek atıkların miktarları, en çok hangi bölümlerden kaynaklandığı ve bunun nedenleri tespit edilecek ve atık azaltılması alternatifleri incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the thesis is to compare and find new ways according to 26927 numbered 05.07.2008 date Waste Management General Facts Regulation by defining sources of solid,liquid and gas wastes,collecting them seperately, using them at steel industry area again , investing sample applications at European Union countries. The best way of waste management in a plant or factory is to find waste sources exactly.Waste management is necessary for all factories to increase new strategic ideas or solutions for recycling hazardous wastes and to save energy for economy. Because of these recycle of wastes so important to save our world. Otherwise, by this way pollution of the environment decrease. Also recycling package wastes and undengarous wastes could save natural source. The subject of this thesis is to find waste sources of each department, reasons of wastes and ways of decreasing wastes in a sample factory at steel industry.