Ordu ili collembola (Hexapoda) faunasının belirlenmesi üzerine bir çalışma
A study on determination of collembola (Hexapoda) fauna of ordu province
- Tez No: 382871
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SEVGİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Türkiye Collembola faunası çok az bilinmektedir. Yakın zamanda, Türkiye Kuyrukla sıçrayanlar (Springtails) faunasına ilişkin çalışmalar incelenmiş ve 39 cinse ait 53 tür listelenmiştir. Ancak, komşu ve bazı Avrupa ülkeleri ile karşılaştırıldığında , Türkiye'nin Collembola faunasının çok az çalışıldığı anlaşılmaktadır. Mevcut haliyle, Türkiye'den 500 den fazla türün yaşıyor olabileceğini söylemek sürpriz olmayacaktır. Bu çalışma Türkiye Collembola faunasının ortaya çıkarılmasına yönelik ilk önemli çalışma niteliğindedir. Arazi çalışmaları 2012-2013 yılları arasında Ordu ilinde yürütülmüştür. Berlese-Tullgren hunisi kullanılarak toprak ve döküntüdeki collembola örnekleri toplanmıştır. Collembola örnekleri etanol + Gliserol karışım içerisinde mikroskop yarımıyla diğer meyofauna elemanlarından ayrılmış ve daha sonra türlerin teşhis ve fotoğraflanmaları için slaytlara alınmıştır. Bu çalışma boyunca 4 Collembola takımına ait 12 familya, 34 cins ve 51 tür saptanmıştır. Bu türlerin 44 tanesi Türkiye için yeni kayıttır. Elde edilen bu ilk data, Türkiye Collembola faunasının çok az bilindiğine ve keşfedilmeyi bekleyen çok sayıda tür olabileceğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Turkish Collembola- fauna is only partially known. Recently, a chechklist of springtails recorded from Turkey have been provided by Sevgili and Özata, who listed 39 genera and 53 species. However, when compared with other adjacent and European countries, the Collembola fauna of Turkey is rather poorly studied. Yet,species number of known springtails fauna in Turkey is estimated to be over 500. This study was the first important step to search out the collembola fauna of Turkey .Field studies were conducted between 2012-2013 from 44 localities in Ordu province. Berlese-Tullgren funnels were used to extract Collembola from the soil and litter samples. Collembola specimens were separated from other meio-fauna elements in ethanol +glycerol under microscope and their slides were prepared for identification and photography of the species. During this study12 families, 34 genera and 51 species belonging to 4 Collembola orders were recorded from Ordu. Of these species, 44 had not been previously recorded for Turkey. As a result, the total springtails species of Turkey was increased by more than twice with this study.The preliminary data suggest that the diversity of Collembola in Turkey is poorly known and it is clear that numerous species/subspecies remains to be discovered.