Ordu ve Giresun'da yayılış gösteren bazı Hypericum L. (Hypericaceae,Guttiferae) türleri üzerinde morfolojik, anatomik ve mikromorfolojik bir araştırma.
Morphological, anatomical and micromorphological investigation on some Hypericum L. (Hypericaceae,Guttiferae) species distributed in ordu and giresun.
- Tez No: 382906
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZNUR ERGEN AKÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmada Hypericum L. cinsinin H. orientale L., H. bithynicum Boiss. türleri ve endemik H. origanifolium var. depilatum (Freyn & Bornm.) N.Robson. varyetesi morfolojik, anatomik ve mikromorfolojik olarak incelenmiştir. Türlere ait örnekler Ordu ve Giresun ilinin farklı lokalitelerinden toplanmıştır. Morfolojik incelemelerde türlerin teşhisine yarayan morfolojik karakterler belirlenerek türler arası benzerlik ve farklılıklar tespit edilmiştir. Anatomik incelemelerde, türlerin kök, gövde, yaprak ve çiçek kısımlarından alınan enine kesitler incelenmiş, türler arasında anatomik yönden karşılaştırmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, H. orientale L., H. bithynicum Boiss. species, endemic H. origanifolium var. depilatum (Freyn & Bornm.) N.Robson. variety of Hypericum L., genus were investigated morphologically, anatomically and micromorphologically. The species were collected from the different locations of Ordu and Giresun. In morphological investigation the similarities and the differences betweeen the species were determined following the identification of morphological diagnostic characters. In anatomical studies, the cross sections of the root, stem, leaf and flower of species were examined; and, comparisons were made between the species.