Nanometre ölçeğindeki protein desenleri üzerinde işgalci-ayak oluşumu
Invadopodia formation on nanometer scale protein patterns
  1. Tez No: 382944
  2. Yazar: GİZEM BATI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEVRİM PESEN OKVUR, PROF. DR. LÜTFİ ÖZYÜZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
İşgalci-ayakların oluşacakları yerlerin nasıl belirlendiği ve yapışma işlevlerinin olup olmadıkları bilinmemektedir. Farklı geometrilerde ve bileşimlerdeki protein nanodesenleri üzerine ekilen meme kanseri hücreleri, işgalci-ayak oluşumunu sağladığı bilinen epidermal büyüme etkeni ile uyarılması ile oluşturdukları işgalci-ayaklar, aktin, kortaktin ve MT1-MMP proteinlerini tanıyan antikorlarla boyanarak floresan mikroskopta incelenmiştir. İşgalci-ayak oluşumu ilk defa nanometre ölçeğinde hem tek hem de çift aktif bileşenli, hem eşit aralıklı hem de değişken aralıklı protein desenleri üzerinde incelenmiştir. Sonuçlar gösteriyor ki: • K-kazein-fibronektin nanodesenlerinde, işgalci-ayaklar hücre yapışmasını sağlayanfibronektin nanonoktaları üzerinde değil, hücre yapışmasını engelleyen kkazein alanlarındaoluşmayı tercih ederler. • Laminin-fibronektin nanodesenlerinde, işgalci-ayaklar fibronektin nanonoktaları üzerinde değil, laminin alanlarında oluşmayı tercih ederler. • Değişken aralıklı desenlerde işgalci-ayaklar geniş aralıklı alanları tercih ederler. Bu sonuçlar, işgalci-ayakların oluşacağı yerlerin yüzeylerdeki protein nanodesenleri ilebelirlenebildiği hipotezini ve işgalci-ayakların oluşacağı noktalarda hücrenin yüzeye yapışmasının gerekli olmadığı hipotezini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
How the positions of invadopodium in the cell are determined and if they have an adhesivefunction are not known. Using fluorescence microscopy and antibodies that recognize actin, cortactin and MT1-MMP proteins, invadopodia formed by breast cancer cells plated on protein nanopatterns of different geometeries and components after stimulation with epidermal growth factor which is known to induce invadopodia formation, were examined. Invadopodia formation was studied for the first time on nanometer scale, single and double active component, protein patterns with equal distance and gradient spacings. The results show that: • On K-casein-fibronectin nanopatterns, invadopodia prefer to form on K-casein which blocks cell adhesion rather than on fibronectin nanodots which promote cell adhesion. • On Laminin-fibronectin nanopatterns, invadopodia prefer to form on laminin rather than on fibronectin nanodots. • On gradient patterns, invadopodia prefer areas with wide spacings. These results support the hypotheses that the positions where invadopodia form can be determined by surface protein nanopatterns and that cell adhesion is not required at points where invadopodia will form.