Cell adhesion on nanometer scale fibronectin patterns: A comparision of breast cancer cells and normal breast epithelial cells nanometre ölçeğinde fibronektin desenleri üzerinde hücre yapışması: Meme kanseri hücreleri ve normal meme epitel hücrelerinin karşılaştırılması
- Tez No: 382946
- Danışmanlar: DOÇ. DEVRİM PESEN OKVUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Hücrelerarası maddeye hücre yapışması hem sağlık hem de hastalık durumları için önemli bir süreçtir. Topografik olarak düz ve başka kimyasal, topografik ya da sertlik ile ilgili işlevsellik getirmeyen ve daha önemlisi canlıdaki hücrelerarası madde düzenlenmesini taklitleyen yüzey protein desenleri arzu edilmektedir. Daha önceki çalışmalar göstermiştir ki vinkülin ve hücre iskeletinin düzenlemesi yüzey nanodesenlerinin büyüklüğü ve şekli ile değişmektedir. Fakat, protein nanodesenlerinin mikrometre ölçeğindeki aralıklarına bağlı olarak normal ve kanserli hücrelerin morfolojileri ve odaksal yapışmalarının karşılaştırmalı sayısal analizi eksiktir. Burada, elektron demeti litografisi kullanılarak silikondan farklı olarak şeffaf ve böylece birçok mikroskop tekniğine uygun olan indiyum kalay oksit (İTO) üzerinde K-kazein arka planında (tek aktif) mikrometre ölçeğinde aralıklarla fibronektin (FN) nanonoktaları desenlenmiştir. Yazım zamanları mikrometre ölçeğinde adım büyüklükleri ile çizgi yazım modu kullanılarak önemli ölçüde kısaltılmıştır. FN nanonoktalarının mikrometre ölçeğinde 2, 4, 8 mikron ve değişken aralıkları hem meme kanseri hücreleri hem de normal meme epitel hücrelerinde hücre yapışmasını hücre alanı, hücre simetrisi, aktin düzenlenmesi, odaksal yapışma sayısı, alanı ve daireselliği ile hem durgun hem de akış koşullarında değiştirmiştir. Toplamda hücre davranışının görünen eşik değeri olarak 4 mikron aralıkta değiştiği gösterilmiştir. Sonuçlar gösterdi ki hücre yapışması bağlamında meme kanseri hücreleri ile normal meme epitel hücreleri arasında belirgin farklar bulunmaktadır: Meme kanseri hücreleri normal meme epitel hücrelerinden daha dinamik ve esnek bir yapışma profili sergilemişlerdir.
Özet (Çeviri)
Cell adhesion to extracellular matrix is an important process for both health and disease states. Surface protein patterns are topographically flat, and do not introduce other chemical, topographical or rigidity related functionality and, more importantly, that mimic the organization of the in vivo extracellular matrix are desirable. Previous work showed that vinculin and cytoskeletal organization are modulated by the size and shape of surface nanopatterns. However, a comparative and quantitative analysis on normal and cancerous cell morphology and focal adhesions as a function of micrometer scale spacings of protein nanopatterns was absent. Here, electron beam lithography was used to pattern fibronectin (FN) nanodots with micrometer scale spacings on a K-casein background (single active) on indium tin oxide (ITO) coated glass which, unlike silicon, is transparent and thus suitable for many light microscopy techniques. Exposure times were significantly reduced using the line exposure mode with micrometer scale step sizes. Micrometer scale spacings of 2, 4, 8 microns and gradients between FN nanodots modulated cell adhesion for both breast cancer and normal mammary epithelial cells, through modification of cell area, cell symmetry, actin organization, focal adhesion number, size and circularity under both static and flow conditions. Overall, cell behavior was shown to shift at the apparent threshold of 4 μm spacing. Results showed that there were significant differences in terms of cell adhesion between breast cancer and normal mammary epithelial cells: Breast cancer cells exhibited a more dynamic and flexible adhesion profile than normal mammary epithelial cells.