AA 5754 sac malzemenin metal sıvama ve hidrolik akışkanla şekillendirilmesinin incelenmesi
Investigation of the formability of AA 5754 sheet material by metal spinning and hydro forming
- Tez No: 382989
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, AA 5754 sac malzemenin metal sıvama ve hidrolik akışkanla şekillendirilmesi incelenmiştir. Deneysel çalışmalar için 1mm et kalınlığında 180 mm çapında AA 5754 sac malzeme kullanılmış ve kalıp tasarımı gerçekleştirilmiştir. AA 5754 sac malzemenin oda sıcaklığında elde edilen deney numunelerinden şişme yüksekliği, et kalınlık dağılımı ve kare grid ölçümleri yapılarak şekillendirme sınır diyagramları (ŞSD) çıkartılmıştır. Her iki şekillendirme yöntemi ile yapılan çalışmalar, ANSYS/LS-DYNA yazılımı kullanılarak çözümlenmiş ve sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, formability of AA 5754 sheet material by metal spinning and hyrdo forming was investigated. AA5754 sheet material with 1 mm thickness and 180 mm diameter is used for the study and mould design was made for the experiments. Forming limit diagrams (FLD) were developed by using inflation height, thickness and square grid measurements obtained from AA 5754 sheet material test samples at room temperature. Both forming studies were analysed by using ANSYS / LS-DYNA software, and the results were compared to each other.