Yüksek frekansta çalışan güç yükselteçlerinin sayısal ön bozulum ile doğrusallaştırması ve ölçüm sisteminin etkisinin giderilmesi
Linearization with digital pre-distortion of high frequency power amplifer and elimination of the effects of the measurement setup
  1. Tez No: 382988
  2. Yazar: EMİNE BETÜL ŞANLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. AHMET HAYRETTİN YÜZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Haberleşme sistemlerinde kullanılan güç yükselteçlerinin en verimli şekilde doğrusallaştırılması genel sistem verimliliğini etkilemektedir. Bu amaç doğrultusunda, bu çalışmada verimliliği bozucu yönde etkileyen ölçüm sisteminde oluşan bozulmaların sistem modelleme üzerindeki etkisi incelenmiştir. Güç yükseltecini doğrusallaştırma için sayısal ön bozulum (DPD) yöntemi ve sistemi modellemek için ise hafıza etkili polinom modelleme çeşitlerinden biri olan 'unit delay' modellemesi kullanılmıştır. Ölçüm sisteminde ki oluşan bozukluğu gidermek için harici bir kalibrasyon programı geliştirilmiştir. Bu kalibrasyon uygulaması ile DPD sonucu frekans spektrumundaki iyileşme, kalibrasyon uygulanmayan ölçüme göre çok daha fazla olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Linearizing the amplifier used in the telecommunication systems is affecting the overall communication system performance. In this thesis, the effect of error due to measurements on the linearization performance is investigated. Digital predistortion (DPD) technique is used to linearize power amplifier and also Unit delay memory polynomial, one of the memory polynomial techniques, is used to model and represent amplifier in DPD system. In order to fix the errors in the measurement system the calibration software is developed. Then, it is shown that the DPD system performance after calibration is better than the DPD system performance without calibration.