Effect of boron and iron stress on phytosiderophore production in barley
Arpada bor ve demir stresinin fitosiderofor üretimine etkisi
- Tez No: 383028
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE MERAL YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Ziraat, Biology, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bor ve demir yüksek bitkilerin büyümesi ve gelişimi için elzem besin maddeleridir. Bu maddelerin eksikliği ve aşırı fazlalığı bitkilerin fizyolojik, hücresel ve moleküler yapılarında kayda değer değişikliklere yol açar. Arpada demir alımı başlıca fitosideroforların üretimi ve çevreye salınımı ile olur. Diğer yandan fitosiderofor üretimi bor ve demir konsantrasyonlarından da etkilenir. Bitkiler farklı demir ve bor konsantrasyonlarında büyütüldüklerinde, fitosiderofor hidroksimugineik asit (HMA) üretiminden sorumlu dört enzim (NAS, NAAT, IDS2 ve IDS3) farklı ekspresyon profilleri göstermektedir. Bu çalışmada arpada demir, bor ve fitosiderofor üretimi arasındaki olası bağlantıyı araştırılmıştır. Bu amaçla, arpa fideleri bor ve demir eksikliği, fazlalığı ve bu durumların kombinasyonlarıyla muamele edilmiş ardından daha önce adı geçen genlerin ekspresyon seviyeleri incelenmiştir. Bunun yanısıra, bitkilerin fizyolojik parametreleri, toplam bor, demir ve çinko içerikleri ve fotosentetik aktiviteleri göz önünde bulundurulmuştur.
Özet (Çeviri)
Boron and iron are essential nutrients for growth and development of higher plants. Deficiency and toxicity of them cause significant changes in physiological, cellular and molecular make-up of plants. Iron uptake in barley is mainly achieved by production and release of phytosiderophores to the environment. On the other hand, production of phytosiderophores are affected by concentrations of boron and iron. Four enzymes which function in phytosiderophore hydroxymugineic acid (HMA) production namely NAS, NAAT, IDS2, and IDS3 showed differential expression profiles when plants were treated with different concentrations of iron and boron. In this study, we investigated the potential link between iron, boron, and phytosiderophore production in barley. For this purpose the barley seedlings were treated with deficiency or toxicity of boron and iron as well as combinations of these and expression levels of aforementioned genes were examined.In addition to gene expression analysis, physiological parameters, total boron, iron, and zinc content and photosynthetic performance of seedlings were considered.