Cost-aware result caching strategies for meta-search engines
Meta-arama motorları için maliyet tabanlı sonuç ön bellekleme yöntemleri
- Tez No: 383029
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL SENGÖR ALTINGÖVDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Meta-Arama motorları faklı veri kaynaklarndan paralel olarak gelen yerel ilk-k arama sonuçlarını birleştirerek ilk-k arama sonuçları üreten araçlardır. Daha önceden görülmüş sorguların sonuçlarını tutan bir sonuç önbelleği, etkinlik, ölçeklenebilirlik ve kullanılabilirlik açısından bir arama motoru sisteminin kritik bir parçasıdır. Bu tezdeki amacımız meta-arama motorlarında kullanılmak üzere farklı maliyet tabanlı ve dinamik önbellekleme yöntemleri tasarlamak ve analiz etmektir. Bu amaçla, ilk katkımız olarak, literatürde iyi bilinen maliyet tabanlı tahliye mekanizmalarını, meta-arama kurulumu altında doğal olarak oluşan, sorgu-seviyesi, kaynak-seviyesi ve girdi-seviyesi önbellekleme isimlerinde, üç faklı önbellekleme yaklaşımı içerisinde değerlendirdik. Ardından girdi-seviyesinde çalışan ve meta-arama senaryosunun özel paralel doğasıyla uyumlu yeni bir önbellekleme yaklaşımı önerdik. Önerilen yaklaşımlar geniş ölçekli bir simulasyon kurulumu yardımı ile önbellek ıskalama maliyeti açısından farklı parametrelerin (kaynak sayısı, önbellek boyutu ve sorgu maliyet dağılımı gibi) etkileri göz önünde blundurularak ölçülmüş ve değerlendirilmiştir. Simulasyon sonuçlarımız en yüksek performansın girdi-seviyesinde önbellekleme yaklaşımları kullanılarak elde edildiğini göstermektedir. Dahası, yeni öne sürdüğümüz yaklaşımımız tüm geleneksel ve diğer maliyet tabanlı rakiplerini performans bakımından geride bırakmıştır.
Özet (Çeviri)
Meta-search engines are tools that generate top-k search results of a query by combining local top-k search results retrieved from various data sources in parallel. A result cache that stores the results of the previously seen queries is a crucial component in a meta-search engine to improve the efficiency, scalability and availability of the system. Our goal in this thesis is to design and analyze different cost-aware and dynamic result caching strategies to be used in meta-search engines. To this end, as our first contribution, we utilize the well-known cost-aware eviction policies in the literature in three different caching approaches, namely, query-level, resource-level and entry-level caching; that arise naturally in the meta-search setup. Next, we propose a novel entry-level caching approach that is again cost-aware and fits well to the special embarrassingly-parallel nature of the meta-search scenario. The proposed approaches are evaluated using the cache miss-cost metric in a large-scale simulation setup where the impact of various parameters (such as the number of resources, cache size and query cost distribution) is also investigated. Our simulation results show that the highest performance is obtained by using the entry-level caching approaches; and furthermore, our newly proposed approach outperforms both the traditional baselines and other cost-aware competitors.