Normal ve özel A yıldızlarının spektrum sentez tekniği ile atmosfer yapılarının incelenmesi
The Atmospheric analysis of the normal and peculiar a stars by using spectrum synthesis techniques
- Tez No: 38307
- Danışmanlar: PROF.DR. DURSUN KOÇER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
V.OZET Normal ve Özel A yıldızlarının, Spektrum Sentez Tekniği ile Atmosfer Yapılarının İncelenmesi için, A tipi normal ve özel yıldızlar kısaca tanıtıldıktan sonra, soğuk bir Ap yıldızı olan HD204411'in 3860- 4740 Â aralığında alınan spektrumundan, yaklaşık 2000 çizginin eşdeğer genişliği ölçülüp tanısı yapılmıştır. Yüksek ayırma güçlü spektrumlar, REDUCE programı kullanılarak ölçülmüş, ATLAS9 programı yardımıyla model atmosferi hesaplanmıştır. Bunun yanında tanısı yapılan çizgiler yardımıyla HD204411 için WIDTH pogramından elde edilen bolluk değerleri, normal ve özel A tipi yıldızların ve güneşin bolluk değerleri ile ve daha önceki çalışmalarla kıyaslanıp, anormal bolluk gösteren elementler belirlenmiştir. Aynı zamanda yıldızın Cr-Eu alt grubundan değil, Eu-Cr-Sr grubundan olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca yıldızın radyal hızına, fotometrik ve spektroskopik değişkenliğine bakılarak, en azından dört yıllık bir periyot boyunca değişken olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Daha sonra SYNTHE programı yardımıyla, yıldızın sentetik spektrumu oluşturulmuş, bu şekilde gözlenen spektrum ve sentetik spektrum kıyaslaması yapılmıştır. Sonuçta Teg= 8400 °K, log g= 3.3, Ç=0.30 km/sn ve metalliliği 0.5 dex olarak hesapladığımız model atmosfer, X 5200 Â anormalliği de dahil olmak üzere gözlemlerle uyuşmuştur. Bu verilerle oluşturulun sentetik spektrumda bazı çizgilerin gözlenenden daha kuvvetli olduğu görülmüştür. Bunun temel sebebi, blend çizgilerin bolluğu arttırmasıdır. Sentetik spektrumdan elde edilen yeni çizgiler liste halinde sunulmuştur. Yıldızın element bolluğu aynı sınıftaki normal ve özel yıldızların bolluk değerleri ile kıyaslanmış ve bazı değerlerin normal yıldızlara uyduğu, bazılarının ise ortalama bir anormallik gösterdiği bulunmuştur. 41
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE ATMOSPHERIC ANALYSIS OF THE NORMAL AND PECULIAR A STARS BY USING SPECTRUM SYNTHESIS TECHNIQUES For the Atmospheric Analysis of The Normal and Peculiar A Stars by using Spectrum Synthesis Techniques, after a brief introduction of normal and peculiar A type stars, about 2000 spectral lines of the cooler peculiar star HD 204411 have been identified over the spectral range 3860-4740 Â by conşıting their equivalent widths. The high resolution spectrograms of the star were measured by using REDUCE and the metal rich model atmospheres were calculated by using ATLAS9 computer programs. With the aid of identified spectral lines, the abundance values of HD 204411 obtained by using the WIDTH program have been compared with those of the normal and peculiar A type star and of the sun as well as with the values obtained from previous studies and hence elements that show abnormal abundances have been determined. Furthermore, it has been found that HD 204411 belongs to the Cr- Eu- Sr subgroup and not to the Cr-Eu group. Also, we have investigated the variability of the radial velocity, the photometry and the spectrum and have concluded then the star has not exhibited any variability over the four years. Employing the SYNTHE program we constructed the synthetic spectrogram for comparison purposes. We have obtained that, the adopted model atmosphere with Te= 8400 °K log g = 3.3, 4=0.30 km/sn and 0.5 dex enhanced metals fits the observed X 5200 Â broad continium region. Later we used these values to produce a predicted spectrum of the entire observed region. It has been observed that some lines in the synthetic spectrum are stronger than the observed lines. This strongly suggests that blending has increased the derived abundances. The new lines obtained from the synthetic spectrum have been given. After to comparing abundance values of the normal and peculiar stars that belong to the same spectral group with those of the HD 204411, we have found that the elemental abundance abnormalies of the star are relatively mild. 42