B yıldızlarının genel özellikleri ve 2 del yıldızının tayfsal analizi
The general properties of the B stars and the atmospheric analysis of 2 del
- Tez No: 129529
- Danışmanlar: PROF. DR. H. GÖKMEN TEKTUNALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET B YILDIZLARININ GENEL ÖZELLİKLERİ VE 2 DEL YDLDIZININ ATMOSFER ANALİZİ Bu çalışmada normal ve özel B yıldızlan için kapsamlı ve güncel bir literatür hazırlanmış; atmosfer analizi aşamalarını içeren spektroskopik analiz yöntemleri, B6 III spektrel sınıfından bir yıldız olan 2 Del üzerinde gerçekleştirilmiştir. 1996-1997 yıllarında Dominion Astrofizik Gözlemevi'nde 122 cm'lik teleskop ile 2 Del yıldızı için yapılan gözlemlerde 2.4 Â/mm ayırma gücünde 21 adet spektrogram elde edilmiştir. îlk kez bu çalışmada kullanılan ve spektrel aralığı 3830 Â ile 6720 Â olan spektrogramlar, interaktif bilgisayar grafik programı REDUCE ile indirgenmiş ve ölçülmüştür. REDUCE programının alt programı olan VLINE; FITS formatındaki düzgünleştirilmiş verilerde çizgi konumlarının, eşdeğer genişliklerin ve radyal hızın ölçülmesinde kullanılmıştır. Spektrumdaki çizgilerin uygun kuramsal profillerle çakıştırılması sonucu 141 çizginin tanısı yapılmıştır. 2 Del'in ayırma gücü yüksek 19 spektrogramından radyal hız için -24.5 ± 4.2 kms“1 ' lik ortalama bir değer bulunmuştur. Dönme hızı, X4481 yakınındaki orta şiddetli tek çizgilerden 54 kms”1 olarak hesaplanmıştır. V
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE GENERAL PROPERTIES OF THE B STARS AND THE ATMOSPHERIC ANALYSIS OF 2 DEL In this work an extensive and updated literature of normal and peculiar B type stars have been provided. The spectroscopic analysis methods including the atmospheric analysis stages have been applied to a B6 III star called 2 Del. From the observations of 2 Del made with the 122 cm telescope in the Dominion Astrophysical Observatory, 21 spectrograms with 2.4 Âmm“1 resolution and the spectral range 3820-6720 A, were obtained between 1996 and 1997. The high resolution spectrograms of the star, which have been used for the first time in this work, were rectified and measured with the interactive computer graphics program REDUCE. VLINE subprogram is used to measure the radial velocity, line positions and equivalent widths from the normalized data in FITS format. After fitting theoritical profiles through the lines of the spectrum, 141 spectral lines of the star have been identified. The mean radial velocity from 19 spectrograms of 2 Del is -24.5±4.2 kms”1 which is suggestive of variability. Rotational velocity estimate from clearly single medium strength lines near X4481 is 54 kms"1 for 2 Del. VI