Comparison of mean site-specific response spectra in Turkey with the design spectra of AASHTO
Türkiye'deki zemine özgü ortalama tepki spekturumlarının AASHTO ile karşılaştırılması
- Tez No: 383086
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL ASKAN GÜNDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Köprülerin sismik tasarımı son dönemlerde yıkıcı depremler geçirmiş olan Türkiye de dahil olmak üzere sismik olarak aktif olan bütün ülkelerde büyük bir problemdir. Köprüler ulaşımın önemli elemanlarıdır ve büyük depremler sonrasındaki dayanımları çok önemlidir. Günümüzde Türk mühendisleri köprü tasarımı için AASHTO (American Association of State Highway and Transportation Officials) LFD Köprü Tasarım Şartnamesi'nin değiştirilmiş bir versiyonunu kullanmaktadırlar. Yetkin bir inşaat ve deprem mühendisi topluluğu tarafından ulusal bir proje (TÜBİTAK KAMAG 110G093) kapsamında yeni bir köprü tasarım kodu hazırlanmaktadır. Bu kod dahilinde yeni bir tasarım spektrumu önerisi de planlanmıştır. Bu çalışmanın asıl amacı AASHTO LRFD Köprü Tasarım Şartnamesi'nin iki farklı versiyonu (2007 ve 2010) ile Türkiye'deki geçmiş depremlere dayanılarak elde edilen zemine özgü ortalama tepki spektrumlarını, spektrumların uzun periyotlarda azalma gösteren kısmına odaklanarak karşılaştırmaktır. Farklı zemin tipleri ve deprem büyüklükleri için Türkiye Ulusal Kuvvetli Yer Hareketi Gözlem Ağı'ndan toplanan veriler ile zemine özgü tepki spektrumları elde edilmiştir. Daha sonra Bursa'da bulunan Balikli, Panayir ve Demirtas köprüleri modelleri üzerinde vaka çalışmaları yapılmıştır. Elde edilen spektrumların köprü tepkisi üzerindeki etkilerini görmek üzere tepki spektrumu analizleri yapılmış ve sonuçlar AASSHTO (2007 ve 2010)'dan elde edilen sonuçlar ile karşılaştırılmıştır. Son olarak, bahsedilen spektrumlara uyumlu yer hareketleri ile lineer zaman tanım alanı analizleri yapılmış ve AASHTO LRFD spektrumları ile uyumlu kayıtlardan elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Bahsedilen köprüler üzerindeki tepki spektrumu ve lineer zaman tanım alanı analizleri için LARSA 4D yapısal analiz ve tasarım yazılımı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Seismic design of bridges is a significant problem for all seismically-active countries including Turkey which has gone through recent destructive earthquakes. Turkish engineers currently employ a modified version of AASHTO (American Association of State Highway and Transportation Officials) LFD Design Specifications for bridge design. Within the scope of a national project (TÜBİTAK 110G093) a new bridge design code for Turkey is being prepared by civil and earthquake engineers. In this code, proposal of a new design spectrum is also planned. The main objective of this study is to compare the mean site-specific response spectra in Turkey based on data from past earthquakes with the design spectra in AASHTO (2007) and AASHTO (2010) by focusing on the descending part (long period range). The site-specific response spectra for different soil conditions and magnitude ranges are obtained from strong ground motion data gathered on the Turkish National Strong-Motion Observation Network. To observe the effects of these site-specific spectra on the bridge response, response spectrum analyses are performed with these empirical spectra and the results are compared with those from AASHTO (2007 and 2010). The case studies are applied on three different models of bridges that are located in Bursa which are namely Balikli, Panayir and Demirtas bridges. Finally, linear time history analyses are performed with ground motions that match the site-specific and AASHTO LRFD spectra; the results are compared with each other. LARSA 4D Software is used for the response spectrum and linear time history analyses on these bridges.