Quantitative comparison of 2D and 3D modeling for concrete gravity dams
Beton ağırlık barajların 2B ve 3B modellemelerinin niceliksel karşılaştırması
- Tez No: 383087
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YALIN ARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Ağırlık barajlarının sismik davranışı uzun zamandır 2 boyutlu temsili bir monolit kullanılarak tahmin edilmekte ve değerlendirilmektedir. Bu varsayım geniş vadi açıklığına sahip barajlar için formüle edilmiş olmasına rağmen, 2 boyutlu uzayda kullanılan yerleşmiş prosedürler ve 3 boyutlu bir analizin zorlukları sebebiyle neredeyse tüm beton barajlar için yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Silindirle sıkıştırılmış beton barajların önemli bir bölümü vadi açıklığı, derz açıklığı ya da bağlantı detayı gözetmeksizin bu prosedürler ile tasarlanmaktadır. Bu varsayımın çeşitli durumlarda güvenilirliğini yitirebileceği önermesine dayanarak, bu çalışmanın amacı monolitlerin davranışını eleştirel bir şekilde değerlendirerek bu varsayımın geçerliliğini belirlemektir. Çalışmada yüksekliğin katlarına tekabül eden farklı vadi açıklıklarında, çok kullanılan bir kesite sahip 80m yüksekliğinde baraj modelleri kullanılmıştır. 3 boyutlu bir ortamda seçilen bir dizi zemin hareketinde tekil monolitlerin tepkileri, yekpare baraj çözümünün tepkisi ile karşılaştırılmıştır. Sonuçlar genelde kullanılan 2 boyutlu çözümler ile karşılaştırılmıştır. 2 boyut varsayımı bağımsız monolitler ve geniş vadiler ile ele alındığında 3 boyutlu modele daha iyi yaklaşımlar yaratırken yekpare gövdelerde ve dar vadilerde çok farklı sonuçlar verebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Seismic behavior of gravity dams has long been evaluated and predicted using a representative 2D monolith for the dam. Formulated for the gravity dams built in wide-canyons, the assumption is nevertheless utilized extensively for almost all concrete dams due to the established procedures in 2D space as well as the expected computational costs of building a three dimensional model. A significant number of roller compacted concrete dams are being designed based on these procedures regardless of the valley dimensions, joint-spacing or joint details. Based on the premise that the assumption is overstretched for practical purposes in a variety of settings, the purpose of this study is to critically evaluate the behavior of monoliths within a dam and determine the representativeness of this assumption. A generic 80m high dam was considered in different valley settings, corresponding to multiples of the dam height. For a range of selected ground motions, the difference between the responses of individual monoliths to the full monolithic dam solution was compared in a 3D analyses setting. The results were compared to the commonly used 2D solutions. The results showed that the 2D assumption generally yielded better estimates to the 3D case for the independent monoliths and wide valleys whereas it showed large discrepancies with respect to 3D models for the fully monolithic case and narrow valleys.