İnsanda trofoblastların bulundukları mikroçevreye göre karşılaştırmalı incelenmesi: Işık ve elektron mikroskobu düzeylerinde çalışma
Comparative study of human trophoblasts according to their microenvironment: Light and electron microscopic study
- Tez No: 383118
- Danışmanlar: PROF. DR. ATTİLA DAĞDEVİREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Plasenta ve fetal zarların ana bileşeni olan trofoblastların yerleşimlerine bağlı olarak farklı işlevleri yerine getirdikleri ve gelişim sürecinde işlevlerini yansıtan yapısal özellikler kazandıkları iyi bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı trofoblast kaynaklı çeşitli yapıların (sinsityotrofoblast, sinsityal düğüm, sinsityal tomurcuk, sinsityal köprü vb.); ekstravillöz trofoblastların (koryon plağı, fibrin içi, desidua, damara invaze olmuş vb.) ve endotel de dahil olmak üzere diğer stromal bileşenlerin ışık ve elektron mikroskop düzeyinde karşılaştırmalı incelenmesiyle işlevlerine yönelik yeni ipuçları elde edilmesi olarak belirlenmiştir. Bu çalışmada bilinen bir kronik hastalığı olmayan, gebelik veya doğumda herhangi bir komplikasyon gelişmemiş, sezeryan doğum gerçekleşen on adet sağlıklı term gebeden elde edilen plasenta örnekleri kullanılmıştır. Doku örneklerinden hazırlanan dondurulmuş kesitler hematoksilen-eozin, yarı ince kesitler toluidin mavisi ile boyanarak ışık mikroskopta incelenmiştir. İnce kesitler ise uranil asetat-kurşun sitrat ile boyanarak elektron mikroskobunda değerlendirilmiş ve fotoğraflanmıştır. Çalışmamızda villus ağacını oluşturan villus çeşitleri, stromal hücreler, koryon plağı ve desidua olağan görünümünde gözlenmiştir. Sitotrofoblastların çoğalarak sinsityotrofoblasta dönüşümünün term plasentada hala sürdüğüne, matriks tip fibrinoidin fibrin tip fibrinoidden geliştiğine ve trofoblastların hipoksik hücre zedelenmesine cevap olarak buraya göç ettiğine ait belirtiler izlenmiştir. Desidual damarlarda ve desiduaya komşu intervillöz aralığa bakan sinsityal örtüde endotel-sinsityotrofoblast dönüşümünün işaretleri saptanmıştır. Yüzen villuslarda anjiogenezden çok vaskülogenezle yeni damar oluşumunun term plasentada da sürdüğünün izleri belirlenmiştir. Retikulum hücresi, fibroblast, miyofibroblast, perisit gibi stromal hücrelerin ve trofoblastların birbirine çok benzer yapısal özellikler taşıdığı görülmüştür. Bu nedenle; ortak bir kökene sahip olmalarının yanında paylaştıkları ince yapı düzeyindeki benzerliklerden ötürü trofoblastların, stromal hücrelerin ve yeni damar oluşumu sürecinde rol alan endotel hücrelerinin bulundukları özel mikroçevrede uygun koşullarda birbirlerine kolaylıkla dönüşebilen hücreler oldukları düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Trophoblasts, being the basic component of the placenta and fetal membranes, carry out different functions depending on their location and it is well known that they acquire unique structural features during development reflecting these functions. The goal of the present study was determined as obtaining new structural hints about the functions of a variety of structures of trophoblastic origin (syncytiotrophoblast, syncytial knot, syncytial buds, syncytial bridges etc.); extravillous trophoblasts (chorionic plate, fibrin, decidua, invaded blood vessel etc.) and the other stromal components including endothelium by a comparative examination at light and electron microscopic levels. In the present study, placenta samples were obtained from ten healthy full-term cesarean births were used which did not have any chronic disease or complications during pregnancy or at delivery. Frozen sections obtained from tissue samples were stained with hematoxylin-eosin, semi-thin sections of the same samples were stained with toluidine blue for light microscopic examinations. Uranyl acetate-lead citrate stained thin sections were examined and photographed using an electron microscope. In this study, types of villi forming the villus tree, stromal cells, chorionic plate and decidua were observed structurally normal. We determined the signs of the transformation of cytotrophoblast to syncytiotrophoblast is still lasting in the term placenta; the development of matrix type fibrinoid from fibrin type fibrinoid and migration of trophoblasts in response to this hypoxic cell damage. The marks of the endothelium-syncytiotrophoblasts transformation was found in decidual vessels and syncytial lining of the intervillous space adjacent to the decidua. Signs of new blood vessel formation in the floating villi by vasculogenesis rather than angiogenesis was determined in the term placenta. Stromal cells like reticulum cells, fibroblasts, myofibroblasts, pericytes and trophoblasts were observed to be sharing similar ultra-structural features. Thus; besides their common origin, the similarities at fine structural level lead us to think that trophoblasts, stromal cells and endothelial cells involved in neovascularisation are cells that can easily differantiate to each other under appropriate conditions in their special microenvironment.