Cost comparison of falling from fragile roof in terms of occupational health and safety
İş sağlığı ve güvenlığı açısından kırılgan çatılardan düşmelerin maliyet karşılaştırmaları
- Tez No: 383240
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TALAT BİRGÖNÜL, ÖĞR. GÖR. SAADET GÜLRÛ YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
İş sağlığı ve güvenliği, denetimlerle birlikte gün geçtikte daha fazla önemli hale gelmektedir. İş sağlığı ve güvenliğinin temel amacı bütün ve her çeşit tehlikeyi ortadan kaldırmak, riski minimize ederek işçileri iş kazaları ve meslek hastalıklarından korumak, zamanında ve bireysel maksimum performansla güvenli bir üretim hattı kurmaktır. Çatıdan düşme şeklinde oluşan iş kazaları, inşaat sektöründeki en yaygın iş kazası gruplarından birisidir. Bu tez çalışmasında, çatıdan düşmeli iş kazalarına dikkat çekmek amacıyla Ankara Mahkemelerine gelen, şantiyelerdeki iş kazaları ile ilgili 195 adet iş kazası bilirkişi raporu incelenmiş ve mevcut durumu gösterebilmek amacıyla analiz edilmiştir. Özellikle çatıdan düşmeli iş kazalarının, yaralanma veya ölümle sonuçlanması durumunda sorumlunun karşılaşacağı maliyetler ve alınması gereken önlemlerin maliyetleri bu tez çalışması kapsamında karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Occupational health and safety becomes more and more important day by day with increasing rate of supervisioning. Aim of the occupational health and safety is removing all and any kind of dangers, minimizing the risks and protecting the workers from occupational accidents and diseases, providing a safe production line by efficiency in time and maximum individual performance. Falling from fragile roof type of accidents are very common in construction sector. In this thesis, 195 occupational accident expert reports for construction sites from Ankara Courts are investigated and analyzed in order to show the current situation. Falling from fragile roof type of accidents are specifically evaluated in terms of cost that the responsible may face in case of an injury or death and the cost of precautions that should be taken to prevent these type of accidents.